Budowa wózka widłowego

Budowa wózka widłowegoJak zbudowany jest wózek widłowy? Posiada on kilka niezbędnych części, które składają się na jego konstrukcję. Wózek widłowy składa się z ramy. Jest ona najczęściej wykonana z dobrej jakości stali.

Podwozie wózka składa się z kół i w zależności od zastosowania pojazdu są one trzy lub cztery. Bardzo ważnym elementem każdego wózka widłowego jest jego silnik. Zasilany jest najczęściej benzyną, ale są również wózki zasilane ciepłym gazem, olejem napędowym czy też akumulatorami. Są to wózki zasilane elektrycznie.

Pionowo, na przedzie wózka jest zamontowany maszt, który umożliwia podnoszenie, pochylanie i opuszczanie ładunku. Do masztu mocuje się tak zwaną karetkę. Do niej montowane są widły oraz ochronna kratka. Zabezpiecza do przewożone przez operatora elementy przed zsunięciem. W wózku widłowym jest także ważna przeciwwaga, czyli dodatkowe obciążenie. Najczęściej jest złożona z bloków stalowych, które są umieszczone z tyłu wózka. Mają one na celu zapewnienie równowagi z czasie przewożenia ciężkich przedmiotów wózkiem widłowym.

Operator wózka widłowego jest także zabezpieczony przed spadającymi z góry przedmiotami, na przykład w magazynie. Jest tak dzięki metalowej kratce bezpieczeństwa. W wózku ważne są oczywiście również widły. Wykonane są z kawałka jednolitej stali, zagięte w kształcie litery L. Porusza się nimi w pionie, dzięki zamontowanemu w wózku łańcuchowi. Przy odnoszeniu pudeł i beczek możliwe jest zastosowanie również innych chwytników. W wózku znajduje się również kabina operatora, w której to są wszystkie elementy niezbędne do sterowania pojazdem.