Cechy komputerów panelowych - zastosowanie, wybór miejsca pracy

Komputer panelowy - zastosowanieKomputer panelowy to urządzenie zwykle przemysłowe, którego podstawowym i najważniejszym zastosowaniem jest funkcjonowanie w trudnych warunkach panujących na halach produkcyjnych. Komputer taki musi być trwały, solidny i poręczny, a przede wszystkim niezawodny, bezawaryjny oraz odporny na działanie warunków atmosferycznych, które bywają bardzo niekorzystne w miejscach produkcyjnych.

Komputer panelowy jest nową generacją sprzętu, który gwarantuje pełne zintegrowanie w jednym urządzeniu jednostki centralnej, a więc komputera wraz z ekranem dotykowym.

Budowa komputera dla przemysłu

Obecnie na rynku mamy już szeroki wachlarz ofert dotyczących komputerów panelowych, różniących się od siebie wielkością, parametrami i technologią. Jednak wszystkie z nich charakteryzuje ogromna, w porównaniu z komputerem domowym, wytrzymałość, oraz możliwość nieustannej pracy. Różnice zachodzą także na poziomie samych paneli dotykowych, gdzie coraz popularniejsze staje się przede wszystkim wykorzystanie tak zwanej technologii multidotykowej. Multi-touch daje użytkownikowi możliwość wykonywania kilku czynności jednocześnie, co oczywiście do tej pory było niemożliwe, a okazuje się bardzo przydatne.

Szybki postęp technologii wprowadza do obiegu coraz to nowe rozwiązania zwiększające trwałość i wydajność urządzenia, czego przykładem jest chociażby eliminacja części ruchomych z wnętrza, czyli między innymi wymianę dysków twardych na dyski SSD.

Osadzenie tego rodzaju sprzętu to zwykle, pomijając indywidualne przypadki, umieszczenie na panelu sterowniczym, w ścianie, bądź też podwieszenie na specjalnie do tego przystosowanym wysięgniku. Uchwyt ten może zostać przymocowany do ściany lub też do obudowy jakiejś maszyny produkcyjnej.

Zastosowanie komputerów panelowych

Podstawowy sekret trwałości i niezawodności panelowych komputerów przemysłowych leży przede wszystkim w jakości materiałów, z których jest wykonany. Jeśli chodzi o komputer panelowy to, oczywiście w zależności od potrzeby warunkowanej przede wszystkim produkowanymi w danym miejscu elementami, jego obudowa może być metalowa (stal kwasoodporna lub stal nierdzewna) i pokryta odpowiednią farbą. Ich wygląd zewnętrzny oraz monitor dotykowy sprawiają, że idealnie nadają się do sterowania i wizualizacji wszelkich skomplikowanych procesów technologicznych, przez co mogą być skutecznie stosowane we wszelkich halach produkcyjnych i fabrykach. Jednak równocześnie są one bardzo często wykorzystywane jako urządzenia w punktach informacyjnych i terminalach sprzedaży. Ta wszechstronność urządzenia jest główną przyczyną faktu, iż obecnie coraz częściej wychodzi ono poza sam sektor przemysłowy i zdobywa sobie silną pozycję w obsłudze innych branż. Chodzi tu przede wszystkim o energetykę, transport, czy medycynę, ale także nawet o wojskowość. Coraz powszechniej stosowane są także w komunikacji miejskiej. Rzecz jasna warunkuje to zupełnie inne potrzeby i zadania stojące przed używanym sprzętem, ale to właśnie możliwość dostosowania do nich komputerów panelowych jest przyczyną popularności tego urządzenia.

Wybór pod miejsce pracy

Jednocześnie wiąże się to z potrzebą bardzo indywidualnego i spersonalizowanego wyboru konkretnego sprzętu komputerowego. Przy każdorazowym zakupie powinno się brać pod uwagę środowisko pracy, w którym komputer będzie wykorzystywany, a także parametry, które interesują nas najbardziej. W niektórych przypadkach najistotniejszą kwestią będzie wysoka jakość obrazu, szerokie możliwości graficzne a w innych najważniejszym atutem będzie odporność na trudne warunki środowiskowe (niska bądź wysoka temperatura, wilgotność, obecność pyłu w powietrzu). Kluczowymi elementami, które koniecznie należy uwzględnić podczas dokonywania tego rodzaju wyboru są: przede wszystkim jego wielkość, a co za tym idzie i rozmiar, czyli przekątna, ekranu, specyfikacja komputera, sposób chłodzenia, warunki pracy, rodzaj montażu, a także liczba przycisków sterujących i ewentualna możliwość rozwoju - rozbudowy urządzenia.