Czym jest kultura? Kultura a Internet i media

Kultura a media i InternetCzym jest kultura? Słownik języka polskiego podaje wiele definicji. Jest to między innymi materialna i umysłowa działalność społeczeństw oraz jej wytwory. Pierwsze skojarzenia, jakie wywołuje słowo kultura to dobre wychowanie, sztuka, teatr, film, działalność artystyczna, literatura.

We współczesnym świecie ogromną rolę odgrywają media i Internet. Często nazywane są czwartą władzą, kreują one gust, dostarczają informacji i przede wszystkim obcujemy z nimi każdego dnia. Czy mają jednak wpływ na przemiany we współczesnej kulturze?

Tak media i Internet w dużej mierze kształtują obecny dorobek materialny i umysłowy i sposób, w jaki kultura jest obecnie rozumiana.

Żaden przedstawiciel młodego pokolenia nie potrafiłoby obecnie wyobrazić sobie życia bez Internetu, a coraz częściej staje się on także elementem życia starszych osób. Dzięki niemu wiemy, co się dzieje na świecie, korzystamy z najświeższych źródeł informacji. Kilometry nie stanowią dla nas żadnej bariery i na bieżąco możemy śledzić najważniejsze kulturalne wydarzenia ze świata. Sieć internetowa sprawia, że mamy większe możliwości. Obecnie można obejrzeć transmisję z rozdania Oscarów w domowym zaciszu, a relację ze światowej premiery nowego filmowego hitu przeczytać następnego dnia przy porannej kawie. Szerszy jest także dostęp do sztuki. Bez problemu możemy w Internecie zobaczyć, jak wygląda jakiś obraz czy rzeźba, a nawet przeczytać interpretacje dzieła i lepiej zrozumieć, co przedstawia.

Sieć daje także możliwość podzielenia się swoją opinią z innymi, nawiązania dyskusji z ludźmi z całego świata, poznania kultury innych regionów świata. Niemalże nie wychodząc z domu możemy zwiedzać Luwr, oglądając znajdujące się w tym muzeum dzieła sztuki, czy za pomocą Google Maps "zwiedzać" najpiękniejsze miasta świata. Internet daje także szybki i szeroki dostęp do literatury. Istnieją serwisy, które za niewielkie pieniądze legalnie oferują e-booki. W ten sposób mamy możliwość przeczytać książki, które często ciężko znaleźć w stacjonarnych księgarniach, w których zresztą kosztują dużo więcej, a o wypożyczeniu, których nie warto nawet marzyć. W czeluściach Internetu można znaleźć także wiele wierszy, często tych mniej znanych.

Internet przyczynia się także do poszerzenia pojęcia kultury. Dzisiaj śmiało do kulturalnego dorobku zaliczyć można twórczość blogerów, którzy piszą, robią zdjęcia, podróżują. Możemy czytać blogi z całego świata, poznawać kulturę ludzi z innych zakątków globu, oglądać zdjęcia, które przecież też są dorobkiem ludzkości. Internet ma także ogromny wpływ na język, którym się posługujemy. Poprawna polszczyzna niewątpliwie jest częścią kultury, a w sieci używamy coraz więcej skrótów i anglicyzmów. Ten aspekt pokazuje akurat negatywny wpływ Internetu na kulturę - może prowadzić do zubożenia języka. Z drugiej strony oferuje on także szeroki dostęp do słowników i porad ekspertów - w kilka sekund możemy znaleźć poprawną formę jakiegoś wyrażenia czy związku frazeologicznego, albo sprawdzić, jak coś się pisze.

Media odgrywają nie mniejszą rolę niż Internet. Choć po gazetę sięgamy coraz rzadziej, a radio włączamy sporadycznie, to telewizja nadal jest ważnym źródłem informacji. To właśnie ona jest głównym źródłem informacji z kraju i świata, kreuje ludzki gust i wpływa na światopogląd. Media jednak przysparzają jednak nie tylko informacji, ale także wpływają na rozwój kultury. Sprawiają one, że kultura staje się coraz bardziej powszechna. Dzięki transmisjom z różnych gal i rozdań nagród oraz programom publicystycznym, które relacjonują takie wydarzenia, możemy być na bieżąco ze światem kultury. Telewizja oferuje nam także szeroki dostęp do filmów. Choć ciężko wybrać coś wartościowego w natłoku komercyjnych seriali, wciąż są programy oferujące kulturę na wysokim poziomie - klasykę kina, bardzo dobre programy publicystyczne, czy muzyczne programy radiowe. Także dzięki telewizji szersze grono odbiorców może obcować z teatrem. Teatr telewizji, powstały właśnie dzięki mediom, daje możliwość oglądania sztuk teatralnych w inny sposób. Jest to także możliwość obcowania z kulturą dla osób, które nie mają możliwość pójść do teatru, czy kina.

Chociaż Internet i media niewątpliwie robią bardzo dużo dobrego i przyczyniają się do rozpowszechniania kultury, a także wpływają na jej postrzeganie i poszerzają znaczenie, to mogą być także zgubne. Takie miejsce jak galerie sztuki, muzea, czy nawet kina są odwiedzane coraz rzadziej. Coraz więcej czasu spędzamy przed szklanym ekranem, który zaczyna zastępować świat realny. Nic nie zastąpi namacalnego obcowania z kulturą. Czy wirtualne zwiedzanie jest lepsze od tego prawdziwego? Czy lepiej obejrzeć małą reprodukcję z opisem, czy zobaczyć prawdziwe dzieło sztuki w całej jego okazałości i samemu zastanowić się, co autor chciał przekazać? Czy lepiej obejrzeć przedstawienie w telewizji, w trakcie robiąc sobie kolację, czy podziwiać mimikę i każdy gest aktorów?

Media i Internet niewątpliwie mają bardzo duży wpływ na kulturę i znacznie ułatwiają dostęp do niej, co niewątpliwie jest plusem. Nie zawsze mamy możliwość być na miejscu i zobaczyć coś na własne oczy - teraz paryskie pokazy mody, czy indyjskie świątynie są na wyciągnięcie ręki. Jednak warto pamiętać o tym, że nic nie zastąpi zapachu papierowej książki, nie zrobi większego wrażenie niż prawdziwy obraz, ani nie zachwyci bardziej niż aktor, grający tuż przed nami.