Dobry kurs przepustką do własnego biznesu

KursyKażdy z nas dąży do tego, by zapewnić sobie i rodzinie życie na odpowiednim poziomie. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest znalezienie dobrze płatnej i stabilnej pracy, ale jeszcze lepszym pomysłem jest założenie własnego biznesu. Wydaje się to trudne do zrealizowania, ale za darmo nikt nam przecież niczego nie da. Jak więc przybliżyć się do realizacji swoich celów? Najlepiej wybierając dobry kurs!

W Polsce wykształcenie wyższe od dawna przestało być przepustką do atrakcyjnej posady. Trudności ze znalezieniem dobrej pracy mają przede wszystkim mieszkańcy małych gmin i miast, gdzie nie ma firm, zakładów przemysłowych, a jedynie supermarkety, kilka szkół czy placówek bankowych. Na większe możliwości można liczyć w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Wrocławiu, ale nie każdy chce przecież wyjeżdżać do większego miasta lub zagranicę, by szukać tam powodzenia w swoim zawodzie.

Warto więc rozważyć bardzo ciekawą opcję, jaką jest założenie własnej firmy. Jest to zresztą propozycja również dla mieszkańców dużych miast, bowiem kto nie chciałby być sam dla siebie szefem? Zamiast więc marnować czas i energię, warto podjąć odważną decyzję! Na początku może być trudno z pozyskiwaniem klientów i funkcjonowaniem w całkiem dla siebie nowej roli. Kto jednak nie ryzykuje, ten nie pije szampana...

Proces zakładania firmy powinien być oczywiście przemyślaną decyzją, przede wszystkim pod kątem szans rynkowych - czy na nasze usługi znajdą się klienci? Dopiero w dalszej kolejności warto zastanowić się nad formą działalności i wszelkimi formalnościami, jak wybór nazwy czy rejestracja firmy. Warto też sprawdzić, jakie uprawnienia czy licencje są wymagane do prowadzenia danego biznesu. W obecnych czasach istnieje też wiele form wsparcia, z których warto skorzystać, jeśli mamy taką możliwość. Nie trzeba chyba dodawać, że powinniśmy znać się na tym, na czym planujemy zarabiać. Osoba, która ma wiecznie nadwagę raczej nie sprawdzi się w roli instruktora fitness, tak jak człowiek bez pojęcia o obsłudze komputera nie zarobi zbyt wiele w branży komputerowej.

Poniżej podpowiadamy, jaki kurs można odbyć, by przybliżyć się do założenia własnej działalności.

 • Kurs florystyki (założenie własnej kwiaciarni),
 • Kurs kosmetyczny (założenie własnego gabinetu kosmetycznego),
 • Kurs fryzjerski (założenie własnego salonu fryzjerskiego),
 • Kurs masażu (założenie salonu masażu),
 • Kurs na kucharza (założenie małej gastronomii na kółkach),
 • Kurs na kasę fiskalną (założenie własnego sklepu np. z warzywami, zdrową żywnością),
 • Kursy na murarza/tynkarza (założenie własnej firmy budowlanej),
 • Kurs na dodatkowe kategorie prawa jazdy (firma przewozowa, transport, przeprowadzki),
 • Kurs na trenera fitness (własna siłownia, trener personalny),
 • Kurs na barmana (założenie własnego pubu),
 • Kurs na piekarza/cukiernika (założenie własnej cukierni),
 • Kursy fotograficzne (założenie zakładu fotograficznego),
 • Kurs filmowania (tworzenie filmów weselnych, z uroczystości rodzinnych).

To tylko zaledwie kilka propozycji na kursy, które pomogą w prowadzeniu własnej działalności - w połączeniu z możliwościami pozyskiwania funduszy mogą przynieść świetne efekty. Na pewno lepsze niż bierne czekanie na telefon od pracodawców, do których wysłaliśmy już setki CV...