Dodatkowe aktywności szkolne

Dodatkowe aktywności szkolneMłodzi ludzie przynajmniej niektórzy z nich mimo obładowanego programu nauczania znajdują jeszcze energię i chęci na to by uczestniczyć w zajęciach organizowanych poza normalnym czasem lekcji.

Jest to niewątpliwie pozytywne zjawisko bo młody człowiek powinien się rozwijać, najmłodsze lata życia są świetna okazją do tego by poznać swoje ukryte albo tez zupełnie jawne talenty i je rozwijać.

Wiele szkół stara się na miarę własnych możliwości organizować dodatkowe zajęcia dydaktyczne, artystyczne czy sportowe. Rodzice mogą wykupić lekcje dla swoich dzieci oczywiście w cenach zdecydowanie niższych niż normalne rynkowe za podobne zajęcia odbywające się poza szkołą. Niektórzy twierdzą że jest to tak czy inaczej wyrzucanie pieniędzy ponieważ w ich ocenie szkoła nie jest zdolna zapewnić takich warunków które faktycznie umożliwią naukę i rozwój chociażby języka obcego, gry na instrumencie czy aktywności sportowej.

Rzeczywiście takie zajęcia organizowane przez placówki szkolne odbywają się często w formach masowych, rzadziej niż zajęcia prowadzone przez komercyjne podmioty i nie ma co ukrywać że nierzadko odstające poziomem na niekorzyść. Jednak chodzi o samą zasadę zainteresowania młodego człowieka dodatkową aktywnością, jeżeli ktoś zdecyduje że nauka gry na instrumencie czy też sztuki walki go pociąga może skorzysta z takich lekcji poza szkołą. Dla rodziców to świetny sposób na zmotywowanie dziecka, jeżeli wyniki w nauce nie będą zagrożone przez uczestnictwo w zajęciach dodatkowych wykupią lekcje. Nie ma nic złego w stosowaniu nagród za dobra naukę. Jest to bowiem dobra opcja na zachętę dla uczniów, którzy ukazuje choć o drobinę chęci do realizowania się w dodatkowych zajęciach.

Oczywiście nie każdy jest do tego zdolny, nie każdy ma na to czas i nie każdemu to pasuje, dlatego też zajęcia te nie są obowiązkowe i można uczestniczyć w nich zupełnie dowolnie, z własnej woli. Jest to opłacalne, gdyż na dodatkowych zajęciach na przykład z matematyki, uczniowie rozwiązują zadania z pracy domowej lub uczą się innych sposobów na ich rozwiązanie. Każdy, kto chce być lepszy w danym przedmiocie, powinien spróbować właśnie takich dodatkowych zajęć, które zapewne na dobre mu wyjdą. Jest to również bardzo przydatne do matury, którą każdy z nas będzie pisał po zakończeniu nauki w szkole ponad gimnazjalnej. Nie każdy jednak ma chęci na uczestnictwo w takich zajęciach, interesuje go bowiem co innego, dlatego też nie powinno się zmuszać uczniów do chodzenia na takie lekcje, gdyż nic dobrego by z tego nie wniknęło.