Doświadczenie zawodowe atrakcyjne na rynku pracy

Doświadczenie zawodoweNawet najlepsze CV i świetnie napisany list motywacyjny nie pomogą, jeżeli pracownik nie ma się czym pochwalić. Ostatnimi czasy zaś pracodawcy coraz dobitniej dają odczuć, co ich interesuje - doświadczenie zawodowe.

Mnóstwo osób, które poszły na studia z przeświadczeniem, że świadectwo z wyższej uczelni to gwarancja dobrej pracy, teraz jest rozczarowanych.

Licencjat, a nawet studia magisterskie, przestały nie tylko zapewniać godziwe wynagrodzenie, ale nawet niezbyt pomagają w znalezieniu jakiegokolwiek zatrudnienia. Pracodawcy wyjaśniają ten problem - potrzebują ludzi z praktycznymi umiejętnościami, a nie teoretyków. Dlatego, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, musisz zdobyć doświadczenie.

Dobre CV to przede wszystkim CV, w którym są zawarte umiejętności interesujące pracodawcę. Ważne jest, jak napiszesz ten dokument, lecz podstawą jest to, abyś miał się w nim czym pochwalić. Niezbędne jest więc wczesne rozpoczęcie starań o zdobycie konkretnego, zawodowego doświadczenia. Często osoby bezrobotne twierdzą, iż jest to błędne koło: nie zdobędą zatrudnienia, bo nie mają doświadczenia; nie zdobędą doświadczenia, bo nie mają zatrudnienia. Jest to po części prawda, lecz są sposoby na przełamanie impasu.

Przede wszystkim nad swoim doświadczeniem zawodowym warto pracować już na studiach, a nawet pod koniec liceum. Angażowanie się we wszelkiego rodzaju aktywności społeczne i kulturalne, udzielania się w wolontariatach, stowarzyszeniach i fundacjach, w końcu odbywanie bezpłatnych praktyk i słabo płatnych staży przyniesie każdemu wymierne korzyści. To nie tylko okazja do nabycia konkretnych, zawodowych umiejętności, ale też sposób na pokazanie, że jest się osobą aktywną, pracowitą, dobrze zorganizowaną i zorientowaną na cel. Nie trzeba wyjaśniać, że pracodawcy szukają właśnie takich osób, a nie pasywnych leni.

Sposobem na podreperowanie swojego CV i zdobycie doświadczenia jest też realizowanie na własną rękę zleceń z interesującej nas branży (tzw. freelancing). Na początku możemy przyciągać klientów niskimi stawkami. Pozwoli to nam rozbudować własne portfolio oraz zwiększyć własne umiejętności, dzięki czemu zaczniemy pracować za lepsze pieniądze oraz będziemy mieli się czym pochwalić, w przypadku ubiegania się o etat.