Efektywna i szybka nauka, czyli jak uczyć się skutecznie?

Jak uczyć sie skutecznieNauka efektywna - czyli jak szybko się uczyć i do tego skutecznie. Każdy człowiek uczy się przez całe życie. Z tego względu warto przyswoić pewne techniki, które sprawią, że nauka będzie stanowiła mniejszy wysiłek i będzie sprawiała przyjemność.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że się czegoś uczy. Brzmi kuriozalnie? Każdy z nas mimochodem codziennie przyswaja pewne informacje. Są one bardziej lub mniej przydatne, aczkolwiek stale napływają do naszego mózgu.

Selekcja informacji

Najważniejszą kwestią jest selekcja informacji. Istotnym jest, aby dobrze dobierać źródła, a ograniczyć te, które zalewają nas z każdej strony a zupełnie nic z nich nie wynosimy. Ale jak nauczyć się rozróżniać wartościowe, a odrzucać te mniej? To proste. Przy komputerze, łóżku czy w miejscu gdzie pracujemy/uczymy się wystarczy położyć notes i długopis. Czytając artykuły "10 najlepszych sposobów na..." do tej pory poza zajęciem czasu, nic szczególnego z tego nie wyniosłeś, bo było ich tyle, że kto by to wszystko zapamiętał! Ucząc się wyciągać najważniejsze informacje z artykułu/podręcznika/wykładu rozwijasz swoje umiejętności skupiania się oraz słuchania. Błąd popełniają nauczyciele w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych dyktując uczniom notatki. Negatywnie wpływa to na ich zdolność koncentracji, ponieważ zapisują to, co powie nauczyciel mimochodem, skupiając się na rozpraszających bodźcach. Nad skupianiem się trzeba umieć zapanować - tego się nie da raz nauczyć. Takie zdolności rozwija się przez całe życie.

Koncentracja

Przeprowadzane współcześnie badania wykazują, że uczniowie szkół podstawowych mają bardzo niską zdolność koncentracji. Bardzo duży wpływ na to ma choroba cywilizacyjna, w dobie której uczniowie dorastają - jest to wszechobecny dostęp do technologii. Urządzenia elektroniczne zastępują coraz częściej tradycyjne metody nauki, co być może jest bardzo atrakcyjne i wygodne, lecz nie powinno się odchodzić od kształcenia umiejętności pisania, słuchania czy czytania książek. Jeśli jesteś rodzicem - podejmij próbę pokazania dziecku jak wartościowe jest czytanie, dobierając odpowiednie lektury (bądź wspólnie je czytając). Jeśli jesteś uczniem - odważ się prowadzić polemikę z nauczycielem. Jest to rewelacyjna szkoła życia, a w dodatku zupełnie darmowa. Naucz się przyjmować krytykę, lecz również konstruktywnie krytykować - wykorzystaj to, że nauczyciel jest wyżej w hierarchii szkolnej, więc będzie usiłował sprowadzić Cię do parteru. Mówiąc kolokwialnie - ćwicz sztukę walki o swoje - jest to niezmiernie przydatna umiejętność w życiu. Nie pomyl jednak tego z byciem bezczelnym! Chodzi o to, byś wykorzystał szansę na rozwój logicznego myślenia - dobierania odpowiednich argumentów i prowadzenia dyskusji.

Notatki

Jeśli jesteś po prostu osobą, która chce się rozwinąć w jakiejś dziedzinie - notuj. Notuj wszystko i wszędzie, a po pewnym czasie zobaczysz, że Twoja praca przyniesie zaskakujące efekty! Korzystając z tematu nauki, chciałabym Cię zachęcić do podsycanie w sobie chęci do nauki, tak zwanego głodu wiedzy. Jeśli człowiek cały czas się rozwija, staje się coraz atrakcyjniejszy. Ci, którzy swoją edukację uważają już za zakończoną nie odniosą sukcesu ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Dlaczego? Nikt nie jest idealny, należy stale nad sobą pracować, aby mieć coraz to nowsze umiejętności do zaoferowania we własnym środowisku.