Hybrydowy wózek widłowy

Hybrydowy wózek widłowy - LublinJednym z głównych i najważniejszych wyzwań w logistyce stała się ekologia. Dlatego powstał pomysł na wózki widłowe z napędem hybrydowym. Głównym powodem, dla którego została ona wprowadzona jest wysoka częstotliwość użytkowania, a przez to znaczna oszczędność kosztów.

Pomimo tego, że pomysł na wprowadzenie napędu hybrydowego do wózków widłowych dopiero kiełkuje, to już wywołuje liczne komentarze i prognozy. Sceptycy twierdzą, że nakład kosztów jest zbyt wysoki względem uzyskiwanych korzyści, a sama technologia w najbliższym czasie zostanie wyparta przez rozwiązania bardziej nowoczesne. Optymiści z kolei twierdzą, że nastała era hybryd w logistyce.

Technologia hybrydowa polega na wykorzystaniu dwóch rodzajów silników do napędzania pojazdów: elektrycznego i spalinowego. Gdy operator hamuje, odzyskiwana jest energia, którą następnie przechowuje się w specjalnym akumulatorze i uwalnia ją przy ponownym ruszaniu. W przypadku wózków widłowych takie rozwiązanie jest szczególnie wydajne. Jak wiadomo pracownicy muszą nieustannie zatrzymywać się i ruszać przy transportowaniu towaru. Dynamiczny sposób jazdy oraz krótki czas pracy powodują, że wykorzystanie technologii hybrydowej jest opłacalne. Badania wykazały, że taki system pozwala zaoszczędzić do 15% paliwa. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest większa wydajność i o wiele niższa emisja spalin. Koszty takiego napędu przy pracy w magazynie zwracają się bardzo szybko.