Informatycy na rynku pracy

Informatyka z dnia na dzień staje się coraz bardziej pożądana, to można usłyszeć praktycznie wszędzie. Lecz jak łatwo jest znaleźć opłacalną pracę w tej dziedzinie?

Jak statystki podają, ludzi zainteresowanych tą nauką jest coraz mniej. Na kierunkach informatycznych braknie studentów, oraz coraz mniej młodzieży zainteresowanych jest dowiadywaniem się co kryje się w komputerze. To wszystko daje pracy informatyka jeszcze lepszą przyszłość i pożądanie wśród różnych pracodawców.

Gdy spojrzymy bowiem na statystyki ofert pracy dla specjalistów IT w Polsce, zobaczymy jak wielkie szanse na znalezienie pracy mają te właśnie osoby. Na Mazowszu, praca informatyka, zajmuje bowiem 55 procent wszystkich ofert, Małopolska posiada natomiast 15 procent, a Dolny Śląsk 11 procent. Najmniej opłacalnym regionem w Polce, okazują się być Podlasie oraz Warmia i Mazury osiągając wynik poniżej jednego procenta. Oferty te, zazwyczaj pochodzą od firm technologicznych, lecz zdarzają się również oferty pracy od firm farmaceutycznych, czy finansowych.

Zarobki, jakie taki informatyk może osiągnąć również mogą być bardzo zadowalające. Osoby specjalizujące się w technologiach informatycznych zarabiają najwięcej, osiągając statystycznie 5100 złotych miesięcznie. Ludzie w dziedzinie telekomunikacji, czy ubezpieczeń dostają trochę mniej. Na specjalistę w dziedzinie telekomunikacji przypada bowiem średnio 4700 złotych na miesiąc, podczas gdy na pracownika w dziale ubezpieczeń, 4500 złotych miesięcznie. Co może lekko zadziwiać jest to, że informatycy specjalizujący się w bankowości zarabiają 4400 złotych na miesiąc osiągając drugą od końca pozycję. Na ostatnim natomiast miejscu znajdują się osoby specjalizujące się w energetyce ciepłowniczej, osiągając miesięczne zarobki równe 4100 złotych. Wobec tych oto statystyk, stwierdzić nie tylko można, jacy informatycy zarabiają najlepiej, lecz również, że informatycy w ogóle mogą pochwalić się nie małymi zarobkami w porównaniu z innymi pracami dostępnymi aktualnie na rynku.

Choć praca informatyka, dla niektórych wydawać by się mogła opłacalna, studentów na tym kierunku wciąż brakuje. Jak na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego można przeczytać, studentów Matematyki i Informatyki w roku 2011/2012 jest zaledwie 1406, w tym 1108 studentów na pierwszym roku. Pomimo ilości ludzi, których informatyka, czy matematyka interesuje na tyle, aby podjąć studia w tym kierunku, uczelnie w całej Polce narzekają na poziom wiedzy takich ludzi oraz twierdzą, że informatyka w Polsce powinna być trochę lepiej znana. Jak można również zauważyć wśród młodych ludzi, wiedza o komputerach coraz bardziej zanika. Młodzież teraz, zwraca swoją uwagę głównie na grach komputerowych, na rynku dostępne są bowiem takie ilości takowych gier, że to tak naprawdę jedyna rzecz, która osoby w młodym wieku otacza. Dzieci już nie zadają sobie pytania typu jak to jest, że taki komputer może działać, lecz bardziej co zrobić, aby wreszcie przejść tę grę.