Jak ćwiczyć pamięć?

Ćwiczenie pamięciJak ćwiczyć pamięć?

Starożytni Grecy, choć nie posiadali współczesnej wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, sprawnie radzili sobie z zapamiętywaniem informacji.

Doskonała pamięć, była przedmiotem kultu wykreowanym w postaci bogini Mnemozyny, matki dziewięciu muz spłodzonych z Zeusem.

To właśnie z połączenia energii sprawczej Zeusa z siłą pamięci Mnemozyny zrodziły się opiekunki poezji, muzyki i teatru, będące uosobieniem ludzkiej kreatywności. Wierzenia Greków zawarte w mitologii świadczą o tym, że starożytni instynktownie wyczuwali rolę jaką pełni doskonała pamięć w rozwijaniem potencjału twórczego.

Badania prowadzone współcześnie, dowiodły iż ogromny wpływa na naszą pamięć ma wykorzystywanie w jak największym stopniu wyobraźni i skojarzeń. Z drugiej strony trening pamięci poprawia twórczość i kreatywność. Każdy kto chciałby poprawić swoją zdolność zapamiętywania, powinien rozważyć zmianę dotychczasowego sposobu utrwalania informacji na bardziej kreatywny. Aby efektywnie przyswajać fakty, należy skojarzyć je z informacją znaną wcześniej, wykorzystując przy tym potencjał wyobraźni.

Doskonała pamięć wymaga ćwiczeń opartych na tworzeniu żywych obrazów w wyobraźni. Bardzo ważnym jest, aby były one przyjemne i pozytywne, ponieważ nasz umysł chętnie do takowych powraca. Skojarzenia nieprzyjemne są odbierane jako negatywne i samoistnie blokowane przez naszą pamięć. Kolejnym istotnym elementem jest nadanie obrazom intensywnych barw oraz wprawienie ich w ruch. Im więcej zmysłów weźmie udział w tworzeniu wyobrażenia, tym lepiej zostanie ono zapamiętane, dlatego warto również dołączyć wrażenia słuchowe, dotykowe czy smakowe. Bardzo dobrze zostaną również zapamiętane obrazy, w których jako głównego bohatera włączymy siebie samego, ponieważ wzbudza to emocje wzmacniające siłę wyobrażenia. Dobrym sposobem na tworzenie obrazów jest odejście od codzienności i wymyślanie sytuacji abstrakcyjnych, humorystycznych i przejaskrawionych. Taki trening pamięci nie tylko będzie pożyteczny, lecz może sprawić dużo przyjemności i radości.

Podczas tworzenia żywych obrazów nie można zapomnieć o skojarzeniu ich z czymś dobrze zakorzenionym w pamięci. Próba zapamiętania faktu nie powiązanego z posiadaną wiedzą musi okazać się nieskuteczna, tak samo jak próba zawieszenia marynarki na ścianie, z której zdjęto wieszak. Jest wiele sposobów na połączenie ze sobą nowych informacji z tymi znanymi wcześniej. Do tego celu, znów należy wykazać się kreatywnością i wyobrazić sobie że nowo powstały obraz zostaje zderzony, sklejony, włożony do środka czy też postawiony na obrazie znanym naszej pamięci. Inne sposoby to wizualizacja zawijania jednego obrazu w drugi, splatania ich sznurkiem czy też sprawienie aby wymieniały się barwami, zapachami i dźwiękami.

Wykorzystywanie technik pamięciowych wpływa nie tylko na poprawę zapamiętywania, lecz także na zwiększenie potencjały twórczego. Osiągnięcia starożytnych Greków mogą zostać wpisane we współczesny trening pamięci. Warto wykorzystywać ich mądrość aby poprawiać sprawność umysłu i przyspieszyć przyswajanie nowej wiedzy.