Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

Efektywna nauka językaJeśli zamierzasz uczyć się języka, zapewne nie raz wyszukiwałeś jak to skutecznie robić, oraz jak najszybciej dojść do płynnego mówienia w danym języku. Dziesiątki podręczników do nauki języka, płatni nauczyciele, często po pewnym czasie odechciewa nam się zupełnie uczenia, a poznawanie kolejnych zwrotów to katusze. Po takim czymś nie wracamy do nauki, stwierdzając że nie jest się w stanie pojąć jakiegoś języka.

Poznajesz odmiany rzeczowników, odmiany przez osoby etc. nie potrafiąc tak naprawdę stworzyć prostego zdania. Gramatyka powinna dochodzić stopniowo wraz z nauką, uczymy się jej automatycznie np. przebywając w kraju którego języka się uczysz. Jadąc do Anglii, głównym założeniem jest porozumienie się, czym więcej przebywasz między ludźmi tym lepiej mówisz w danym języku. Jeśli chcesz mówić w pełni poprawnie gramatycznie, musisz liczyć się z ogromem materiału oraz tym, że po pewnym czasie będziesz miał mętlik w głowie. Nie wątpliwie nauczanie się z pomocą nauczyciela jest o tyle lepsze, że dostrajamy się przy nauce do akcentu. Jak wiemy w każdym języku wypowiada się inaczej słowa, nie wspominając już o takich językach jak rosyjski czy ukraiński, przy którym uczenie się samodzielnie graniczyło by z cudem.

Meritum, czyli jak się uczyć by się nauczyć?

Dobrze jest na początku odłożyć gramatykę w spokoju i zacząć od podstawowych zwrotów typu: dziękuje, dzień dobry, nazywam się, mam... lat oraz te tworzące zdania - chcę, mam, musiałem, chciałbym. Głównie w uczeniu się języka chodzi o stopniowość, należy dobierać sobie poziom według tego na ile się uważa, że da radę się nauczyć. Jeśli nauczysz się zwrotów, podstawowych rzeczowników, zaczniesz samemu tworzyć zdania, gdy już dostatecznie poznasz zobaczysz efekt. Można powiedzieć nawet inaczej, powinieneś tworzyć te zdania, załóż sobie zeszyt i opisuj jakiekolwiek historyjki, albo opisuj co dziś robiłeś/co zamierzasz robić. Sęk w tym, że do takiej nauki nie trzeba dużo czasu, jak masz odpowiednią książkę np. rozmówki, zwroty itp. (najlepiej z płytą gdzie lektor wypowiada słowa i zdania) oczywiście czym więcej czasu poświęcasz tym efekty lepsze, ale po pewnym czasie jedyne co będziesz miał w głowie to zwroty w danym języku i mętlik.

Kolejną rzeczą którą możesz zrobić żeby efektywniej się uczyć to "otoczenie" się tym językiem. Czytaj dużo artykułów np. w języku angielskim, słuchaj radia w tym języku, zmień język w telefonie/komputerze. Ludzie pytają, w ile się nauczę jakiegoś języka, myśląc że dla każdego jest dokładna ilość miesięcy/lat na nauczenie się płynnego mówienia, powiem tak - Kowalski nauczy się w rok, a Nowak po 6 latach nie będzie za wiele rozumiał. Tu też odpowiadają za naukę geny oraz przyswajanie nowych słówek, zdań czyli talent do nauki języków obcych, a także zaangażowanie.

Jeśli masz możliwość wyjechania do kraju którego języka chcesz się nauczyć, skorzystaj z niej nawet jeśli nie znasz słowa w obcym języku. Jak było wyżej wspomniane trzeba się "otoczyć" językiem - gdy wyjedziesz do innego kraju to będzie dużo efektywniej działało. Tam również wyłącz wszelkie media polskie, kontakty z przyjaciółmi z polski bądź rodziną ograniczaj do minimum. Nie bój się mówić w danym języku, jeśli przyjeżdża ktoś do nas z zagranicy karcimy go bo mówi na początku stylem "kali jeść, kali pić"? Cieszymy się że chce poznawać nasz język oraz staramy się mu odpowiedzieć jak najprościej aby zrozumiał, lub pokazujemy mu mówiąc przy tym (dzięki czemu uczy się nowych zwrotów) tak samo to działa jak Ty wyjedziesz do innego kraju. Przyswajanie w nim nowego języka zajmuje 2 razy mniej czasu niż w Polsce, a może nawet i więcej.

Jeśli zależy Ci na skutecznej nauce języka, zastosuj się do tych metod, które są znane i skuteczne, ale mało osób stosuje się do nich. Niestety. Zaangażowanie tak naprawdę decyduje w ile można się nauczyć języka obcego.