Jak skutecznie przygotować się do egzaminu?

EgzaminDwa razy do roku przychodzi taki czas, gdy wszyscy studenci drżą ze strachu. Dzieje się tak wraz z nastaniem sesji egzaminacyjnej, która dla wielu jest źródłem ogromnego stresu. Czy każdy egzamin musi wiązać się z przeżywaniem aż tak silnych emocji? Nie, pod warunkiem, że odpowiednio się do niego przygotujemy.

Oczywiście czynników stresogennych nie da się wyeliminować w całości, jednak sprawne opanowanie większości materiału powinno zapewnić spokój ducha podczas podchodzenia do kolejnych testów.

Dlaczego studenci tak przejmują się egzaminami? Najczęściej jest to spowodowane właśnie niedostatecznym przygotowaniem do sesji egzaminacyjnej. Wielu żaków zasiada do książek dopiero w noc przed egzaminem. To ogromy błąd! Niezależnie od tego, czy studiujemy dziennie czy zaocznie, opanowanie materiału partiami to podstawa.

Systematyczna nauka

Przyswajanie na raz dużych partii materiału jest niezwykle stresujące. Martwimy się, czy zdążymy wszystko przeczytać, oraz czy wystarczająco dużo zapamiętamy z przyswajanych materiałów. Jeśli okaże się, że brakuje nam części notatek, lub co gorsza nad konkretnym tematem powinniśmy popracować więcej, zwyczajnie nie starczy nam czasu. W takiej sytuacji biedny student może tylko liczyć na to, że na egzaminie pojawi się akurat to zagadnienie, które opanował w zadowalającym stopniu.

Nawet największy egzamin da się zdać śpiewająco i bez zbędnego stresu, pod warunkiem, że podzielimy materiał do nauki na mniejsze części. Studenci dzienni spokojnie mogą przygotować harmonogram nauki na około miesiąc przed sesją. Studenci zaoczni z kolei powinni uwzględnić większy zakres czasu, z racji że praca zawodowa może uniemożliwić im skuteczną naukę tuż przed sesją.

Uczenie się krótko, ale często - to klucz do sukcesu. Nie trzeba od razu siadać do książek na kilka godzin, wystarczy nam maksymalnie pół godzinny dziennie. W tym czasie przeczytajmy kilka razy zaplanowaną na dany dzień partię materiału i upewnijmy się, czy dobrze go rozumiemy. Tuż przed samym egzaminem powtórzmy całość materiału, czytając raz jeszcze wszystkie notatki. Możemy również rozważyć rozmowę z kolegami i koleżankami z roku - zadajmy sobie wzajemnie pytania z zakresu obowiązującego materiału. Z innymi studentami możemy porozmawiać bezstresowo, oraz poćwiczyć odpowiedzi na zbliżający się egzamin. Ta rada jest szczególnie istotna, jeśli czeka nas odpowiedź w formie ustnej.

Odpowiednia forma nauki

Pamiętaj, że nie tylko systematyczność, ale również sposób w jaki się uczysz odgrywa ważną rolę. Znajdź swój sposób - jedni wolą czytać notatki, inni pisać w czasie nauki. Kolejni, których zaliczamy do grona wzrokowców, będą woleli wykonać samodzielnie mapy myśli i wykresy, które pomogą lepiej przyswoić wiedzę.

Zapomnij również o zarywaniu nocy przed egzaminem. To czas, kiedy powinieneś porządnie się wyspać i zrelaksować. Zmęczenie może jedynie spotęgować uczucie stresu i zdenerwowania.