Jak szybko się uczyć?

Szybka naukaJak efektywnie i szybko się uczyć? To pytanie zadaje sobie wiele uczniów, maturzystów, studentów. Istnieje kilka sztuczek, które pomogą w tej heroicznej czynności. Nie sztuką jest bowiem wkuć a potem zapomnieć, lecz zapamiętać dany materiał na długo.

Najważniejsze jest prawidłowe rozplanowanie materiału. Najlepiej mieć na to kilka tygodni. Nasz mózg najlepiej zapamięta informacje, jeśli początkowo powtarzane będą bardzo często, po czym będziemy zmniejszać intensywność powtarzania.

Przykładowo na powtórkę kilkunastu stron, powinniśmy poświęcać na początku kilka godzin dziennie. Po kilka dniach możemy ten czas skrócić do godziny, na koniec będzie wystarczać krótkie przypomnienie co dwa, trzy dni. W ten sposób materiał utkwi w naszym umyśle na długo. Przed niektórymi jednak, wizja egzaminu staje dopiero kilka dni przed nim. Co wtedy? Uczyć się z głową.

Uczyć się z głową

Dobrze jest, wiedzieć, jak najłatwiej przyswajamy informacje. Niektórym wychodzi to najlepiej, gdy po prostu czytają książkę, inni zapamiętują mówiąc coś na głos - nie bójmy się więc i tego, a jeszcze inni przyswajają materiał poprzez przepisywanie. Tu zdecydowanie dobrym pomysłem jest pisanie ściąg - których niekoniecznie potem trzeba użyć. W trakcie uczenia się warto zwrócić uwagę na otoczenie. Jeśli wiesz, w jakiej sali będziesz pisał lub odpowiadał, postaraj się zapamiętywać informacje w pomieszczeniu o podobnym kolorze ścian.

Ucz się również w pozycji, w której finalnie będziesz przelewał wiedzę. Jeśli czeka cię pisanie egzaminu ucz się na siedząco, jeśli odpytywanie - na stojąco. Pozycja leżąca czy półleżąca jest niewskazana. To wszystko pomoże Twojemu mózgowi skojarzyć zapamiętane fakty.

Uczyć się na zmianę

Jeśli musisz uczyć się kilku przedmiotów, ucz się na zmianę diametralnie innych. Nie ucz się matematyki po fizyce, czy polskiego po historii. Tu prawidłowa kolejność to np. : matematyka, język polski, fizyka, historia. W innych przypadkach może nastąpić interferencja, materiały nachodząc na siebie sprawią, że niektóre informacje zostaną wyparte, a tego nie chcemy.

No i najważniejsze - daj odpocząć swojemu mózgowi. Nie ucz się non stop. Raz zrób krótką przerwę, innym razem pójdź na spacer, zrób sobie niedługą drzemkę. A przed egzaminem czy sprawdzianem - wyśpij się. W nocy mózg też pracuje i zapamiętuje. Rano zdziwisz się, jak dobrze wszystko pamiętasz.