Jak uczyć się skutecznie?

Skuteczna naukaJak uczyć się skutecznie?

Niestety wiele ludzi mimo, że uczą się godzinami, poświęcony czas idzie na marne, bo zwyczajnie nie mogą się nauczyć tej rzeczy. Wynika to z tego, że popełniamy kilka drobnych błędów, które niwelują cały nasz trud przez co, odechciewa nam się nauki i poddajemy się. Istnieje jednak kilka uniwersalnych sposobów, by skutecznie się nauczyć.

 1. Najważniejsze jest Twoje nastawienie. W tym wszystkim ważna jest motywacja, lepiej uczyć się żeby napisać sprawdzian na 4 albo 5, niż na 2 lub 3 (byleby zdać). Twoje samopoczucie też jest ważne, dlatego nie zamęczaj się problemami i smutnymi myślami, jeśli podejdziesz do tego z uśmiechem na twarzy na pewno Ci się uda.
 2. Spokój. Bez tego ani rusz, musi być cisza i w miarę odizolowane miejsce, abyś mógł się skoncentrować. Nawet jeśli Twoja nauka ma trwać 15 minut, na pewno więcej się nauczysz niż przy hałasie innych domowników, telewizora, radia czy też powiadomień z facebooka, choćbyś uczył się godzinę.
 3. Nie ucz się tego co już umiesz. Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś powtarzać daną rzecz, żeby nie wypadła z głowy, a na inne (te które nie umiesz) zostawały pomijane. Jest to błąd, no bo po co się uczyć w kółko tego samego? Z całą pewnością nie wypadnie Ci to z głowy, a jak nie będziesz pewny, to wystarczy że przeczytasz raz i się przypomni.
 4. Nie ucz się gdy jesteś głodny lub przejedzony. Podczas nauki Twój brzuch będzie dawał o sobie znać, dlatego zjedz, przeczekaj trochę i spokojnie zabierz się do nauki. Dobrze będzie przygotować sobie coś do picia, by nie robić sobie przerw na zrobienie herbaty.
 5. Pamięć i skojarzenia. To jest chyba jeden z najprostszych i najciekawszych sposobów nauki. Może to zabrzmieć śmiesznie, ale ułożenie sobie w głowie wierszyka lub krótkiej piosenki z rzeczami do zapamiętania szybko zakodują nam się w mózgu. Skojarzenia, nie dość, że są zabawne to jeszcze bardzo pomocne. Wyobraź sobie, że musisz zapamiętać słówko po angielsku np. beautiful (piękny), najprościej będzie Ci wyobrazić sobie piękną osobę lub rzecz - efekt gwarantowany.
 6. Poza nauką z podręcznika, dobrym źródłem wiedzy są notatki. Powinny być przejrzyste i zawierające przydatne informacje, takie które z łatwością zapamiętasz. Nie musisz zapisywać wszystkiego co nauczyciel każe, napisz to czego nie wiesz, a resztę staraj się zapamiętać. Dobrym sposobem w notatkach są mapy myśli, lub mapy pojęć. Jeśli zależy Ci na szybkości i łatwości w rozczytaniu rysuj schematy np. zamiast pisać "Bitwa pod Grunwaldem była w 1410 roku. Skutkiem tej walki był upadek Zakonu Krzyżackiego" wystarczy "1410r - Bitwa pod Grunwaldem - upadek Zakonu Krzyżackiego". Przypominaj sobie w głowie co jakiś czas materiał, którego się uczyłeś, a gdy zapomnisz wystarczy jedno spojrzenie na notatki i wszystko wraca.
 7. Systematyka. Ucząc się raz na miesiąc, nauka na pewno nie przyniesie dużych efektów - mózg trzeba ćwiczyć. Lepiej poświęcić 15 minut dziennie na nowy materiał, którego nauczyliśmy się w szkole, niż wkuwać przez sprawdzianem.
 8. Nagrody. Nie odmawiaj sobie przyjemności po skończonej nauce (pod warunkiem, że się nauczyłeś), i po dobrze zaliczonym teście. To z pewnością doda motywacji do kolejnej nauki.
 9. Zmiana otoczenia. Nasz mózg jest w stanie lepiej zapamiętać pewną rzecz kiedy jest się w nowym miejscu. Nie chodzi tutaj o wyjazd do innego miasta od razu, ale jeśli do tej pory Twoja nauka odbywała się w pokoju co jakiś czas poucz się w kuchni lub salonie. Pamiętaj o punkcie 2!
 10. Zrób podział na rzeczy "ważne" i "mniej ważne". Oczywiście, to że są mniej ważne nie znaczy, że masz się ich wcale nie uczyć, ale ustaw sobie priorytet zagadnień do nauki.
 11. Odpowiednia pora nauki. Każdy ma swoją idealną porę, w której łatwiej mu się uczy. Jedni uczą się lepiej rano, a inni np. wieczorem. Ważne jest, abyś wiedział o której godzinie Twój mózg pochłonie większą ilość wiedzy.
 12. Przerwy. Pamiętaj, żeby nie przewyższać swoich możliwości, co jakiś czas zrób sobie krótką przerwę aby odpocząć trochę od tysięcy informacji.
 13. Fiszki. Zapisuj sobie na nich krótkie informacje i co jakiś czas spoglądaj na nie.

Sposoby wyżej wymienione są tylko kilkoma z wielu sposobów na skuteczną naukę. Każdy ma swój sposób, który działa, ale wyżej podane powinny stanowić wskazówkę dla osób z problemami w nauce. Najważniejsze są chęci, dlatego gdy dostaniemy złą ocenę trzeba iść dalej, bo kolejna może okazać się bardzo dobra.