Jak zmotywować się do nauki?

MotywacjaNauka, czyli proces przyswajania wiedzy towarzyszy nam przez całe życie. Wciąż czegoś się uczymy, czynimy to chętniej lub mniej. Motywacja jest jednak niezmiernie istotna, gdyż warunkuje zarówno efektywność uczenia się, jak również czas, jaki zajmuje nam przyswojenie danego materiału.

Motywacja do nauki

Motywacja do nauki uzależniona jest od wielu czynników, w tym naszego samopoczucia, jak również stosunku do tego, czego mamy się uczyć. Co jednak zrobić, gdy motywacja jest za mała, nauka przychodzi nam z trudem i mamy problemy z zapamiętywaniem tego, czego się nauczyliśmy? A szczęście sposobów na zwiększenie motywacji jest wiele. Warto je wypróbować, bez względu na to, czy uczymy się do sprawdzianu z jednego przedmiotu, testu na prawo jazdy czy ważnego egzaminu, np. na koniec studiów.

Jak zwiększyć motywację do nauki - sprawdzone sposoby

Po pierwsze: po co się uczę?

Na samym początku musisz zadać sobie pytanie: po co się tego uczę? W tym celu znajdź powody, dla których się uczysz, bez względu na to, jaka partia materiału pozostała Ci do przyswojenia. Odpowiedz sobie na pytanie, po co Ci ta wiedza.

  • test z języka polskiego? - Nauczę się poprawnie wypowiadać w swoim ojczystym języku, poznam reguły gramatyczne, będę mógł / mogła pomóc innym, w tym obcokrajowcom.
  • sprawdzian z matematyki? - Dowiem się, jak poprawnie liczyć, stosować wzory matematyczne, a ta dziedzina wiedzy jest obecna w dorosłym życiu każdego z nas.
  • egzamin z filozofii na studiach? - Dzięki nauce będę wiedzieć, skąd wzięły się poglądy, które dziś wyznajemy, normy i zasady społeczne. Być może zaciekawi mnie jakaś doktryna i będę chciał / chciała ją zgłębić.

Nie oszukujmy się, każdy przedmiot, czy to w szkole czy na studiach do czegoś się nam przydaje. Podobnie jest z innymi testami, w tym testem na prawo jazdy. Tutaj powód nauki jest oczywisty: uczysz się, aby zdobyć informacje na temat prowadzenia samochodu oraz zasad w ruchu drogowym, którego chcesz być uczestnikami - jako kierowca.

Po drugie: dobry plan nauki

Wiesz już, po co się uczysz? Wspaniale, w takim razie przychodzi czas na dokładne rozplanowanie nauki. Przeanalizuj, jaka partia materiału jest do przygotowania, sprawdź czas, jaki został Ci do testu czy egzaminu i rozsądnie podziel materiał na mniejsze partie, uwzględniaj przerwy w nauce, które są niezbędne zarówno dla Twojego samopoczucia, jak i efektywności nauki.

Po trzecie: odpowiednie warunki i miejsce

Nauka rozplanowana? Przychodzi więc czas na zorganizowanie sobie odpowiedniego miejsca do nauki oraz zadbanie o warunki, pozwalające na efektywne przyswajanie wiedzy. Przygotuj miejsce, w jakim czujesz się dobrze i które pozwala Ci się skupić. Usuń ze swojego otoczenia wszystkie przedmioty, które będą Ci przeszkadzać, np. zdjęcia z wakacji, komputer (jeśli nie jest Ci potrzebny), wyłącz muzykę, wycisz telefon. Znajdź wygodne miejsce, np. biurko i odpowiednie krzesło lub kanapę, (np. jeśli przeglądasz notatki). Powiadom domowników, że się uczysz i poproś, by Ci nie przeszkadzali.

Po czwarte: przygotuj się

Poza przygotowaniem miejsca powinieneś przygotować do nauki również siebie. Zacznij od dobrego samopoczucia: wyśpij się, zjedz lekki posiłek, weź prysznic (pobudzi i orzeźwi), ubierz się wygodnie. Możesz także na dłuższy czas przed planowaną nauką przyjmować witaminy w postaci suplementów, być może brakuje Ci pewnych składników, które pomagają w efektywniejszym uczeniu się. Pamiętaj także o diecie na poprawę koncentracji, pamięci i uwagi. Niezbędne w niej są produkty z pełnego przemiału, w tym razowe pieczywo, razowy makaron oraz produkty, bogate w błonnik, w tym produkty zbożowe, np. musli. Warto spożywać dużo pełnowartościowego białka, które znajdziemy w produktach mlecznych, białym mięsie (np. drobiu) oraz rybach. Nie zapominaj o owocach: jedz je w różnej postaci; świeże lub suszone. Na koncentrację i pamięć doskonale wpływa podjadanie orzechów czy migdałów. Gdy więc zmotywujemy swój organizm do nauki, w celu poprawy funkcji poznawczych, z pewnością nauka będzie szła nam o wiele łatwiej i szybciej.

Po piąte: dobrze zorganizuj czas nauki i przerwy, uwzględniając plan nauki

Zacznij naukę, pamiętając o sporządzonym planie, czasie na uczenie oraz przerwach. W czasie ich trwania odrywaj się od uczenia, wychodź do innego pomieszczenia, idź na krótki spacer, posłuchaj muzyki: postaraj się maksymalnie zrelaksować, by potem z zapałem wrócić do nauki.

Po szóste: ucz się zgodnie ze swoimi preferencjami

Każdy uczy się inaczej, wyróżniamy bowiem wzrokowców, słuchowców, kinestetyków i typy mieszane.

  • 1. Wzrokowiec musi "widzieć" to, czego się uczy, przydatne okażą się wiec plakaty, mapy myśli, warto pisać sobie ważne rzeczy, zaznaczać je kolorami. Wzrokowcy lubią czytać, czynią to szybko i sprawnie. Rozprasza ich nieporządek oraz chaos.
  • 2. Słuchowiec z kolei najlepiej uczy się poprzez słuch. Korzystaj więc z nagrań, audiobooków, niech ktoś inny czyta Ci książkę, a Ty rób notatki, wysłuchuj wykładów, prelekcji. Słuchowców rozprasza hałas, dobrze jednak uczą się w mniejszej grupie.
  • 3. Kinestetyk, czyli dotykowiec, musi czuć to, czego się uczy. Wykonuj doświadczenia, samodzielnie projektuj, sprawdzaj, porównuj. Doskonałym pomysłem jest ogrywanie scenek, np. na teście. Dotykowiec powinien być stymulowany z wielu stron, ucz się w ruchu, np. organizuj sobie wyjścia do muzeum, do biblioteki, a przerwy wykorzystuj na aktywność fizyczną.

Po siódme: nagradzaj się i ciesz sukcesami!

W nauce bardzo istotne są nagrody, które motywują do dalszej pracy. Uwzględnij w planie nauki, jakie nagrody otrzymasz, za przyswojenie (oraz zaliczenie) danej partii materiału. Pamiętaj, by nie były to nagrody rzeczowe, np. zakupy. Znacznie lepiej na motywację wpływają prezenty, które robią wiele dobrego "dla ducha". Zafunduj sobie wyjście do teatru, spacer z ukochaną osobą lub masaż na odprężenie się. To dodatkowe pozytywne wzmocnienie w procesie uczenia się.

Większa motywacja = szybsza nauka = lepsze wyniki

Motywacja do nauki przekłada się zarówno na czas nauki (skraca go), jak i otrzymywane wyniki (są lepsze). Wypracowanie oraz utrzymanie motywacji jest jednak procesem długofalowym oraz niezwykle dynamicznym. Powyższe wskazówki z pewnością pozwolą nam na lepsze zmotywowanie się do nauki oraz uczenie zgodnie z naszymi preferencjami. Dzięki temu proces przyswajania wiedzy nie będzie już nam kojarzył się ze żmudną pracą ale ze zdobywaniem nowych, ciekawych informacji.