Jak zorganizować swój wolny od nauki czas?

Odpoczynek z przyjaciółkamiDla niektórych jest luksusem, inni mają go w nadmiarze, każdemu jest potrzebny. Jak spędzić wolny czas, by nie mieć poczucia że się go zmarnowało? Słodkie lenistwo jest potrzebne i nie jest niczym złym. Po ciężkiej pracy, każdy zasługuję na wypoczynek, który może być spędzony na leżeniu i "nic nie robieniu". Trzeba uważać jednak by nie okazało się że cały urlop, ferie, czy wakacje przeleżymy bezczynnie na kanapie patrząc w sufit.

Postaraj się by twój wolny czas był podzielony na czas "zorganizowany" i "niezorganizowany". Co to dokładnie znaczy? Czas niezorganizowany to czas, którego nie planujesz i możesz bez wyrzutów sumienia "marnować" czy przeznaczać na rzeczy niekoniecznie przydatne, ale także na te, które dzieją się spontaniczne, np. nagłe zaproszenie przyjaciół, wypad na miasto, wycieczkę itp.

Czas zorganizowany jest czasem który wcześniej dokładnie obmyśliłeś i wiesz na co go przeznaczyć. Możesz rozpisać na kartce co będziesz robić w sobotę popołudniu, w niedzielę wieczorem, z wyszczególnieniem ram czasowych, np. 15-17; uczę się języka obcego, 17-18; czytam ostatnio kupioną książkę itd. Oczywiście nic się nie stanie jeśli dana czynność potrwa 15 minut dłużej lub krócej niż planowaliśmy, ważne jest by mieć ogólnie przyjętą porę wykonywania danej czynności.

Spróbuj spędzać wolny czas w taki sposób by łączyć przyjemne z pożytecznym, by nie mieć poczucia przepuszczenia wolnego czasu przez palce, ale także unikać nadmiernego przemęczania się. Jeśli nie masz żadnych pomysłów na spędzenie wolnego czasu, a każda propozycja wydaje ci się nudna, to spróbuj zrobić coś zupełnie nowego. Może przygotowanie orientalnej potrawy? Wymyślenie własnej gry planszowej, napisanie opowiadania, wycieczka w nieznane miejsce. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i kreatywności. Pamiętaj, także, że nie ma "złych" i "dobrych" sposobów spędzania czasu.

Co najważniejsze, nie przejmuj się jeżeli ktoś zarzuca Ci, że cały wolny czas spędzasz czytając książki lub odwrotnie, że zamiast czytać, ciągle gdzieś wychodzisz i spędzasz czas ze znajomymi. Każdy jest inny i każdy ma inne sposoby na relaks.