Jakich specjalistów szuka się dziś na rynku pracy?

Rynek pracy stale się zmienia, więc zmieniają się i wymagania wobec pracowników, jakich obecnie się poszukuje. Można jednak znaleźć kilka cech wspólnych, jakie pojawiają się w oczekiwaniach wobec kandydatów w ogłoszeniach o pracę.

Dziś pracodawcy poszukują przede wszystkim osób kompetentnych, który wiedzą, co robią i jak robić to najlepiej.

Wykształcenie jest bardzo ważne, ale jeszcze wyżej cenione są umiejętności, które posiada dany kandydat. Ponadto, pracodawcy poszukują dziś ludzi chętnych do pracy, wykazujących duże zainteresowanie tym, co robią. Jakie jeszcze cechy cenią pracodawcy? Na pewno odpowiedzialność, sumienność, umiejętność dobrej organizacji pracy własnej, ale również pracy w zespole.

Poza tym, od pracowników wymaga się również lojalności wobec firmy, dyspozycyjności oraz wysokich umiejętności komunikacyjnych. Gdzie pracodawcy szukają takich osób? Wykorzystują media, zarówno te tradycyjne jak i nowoczesne. Najpopularniejszym medium tradycyjnym jest prasa. W gazetach można umieszczać różnorodne ogłoszenia o pracę z dokładnym opisaniem stanowiska jak również wszelkich wymagań. Często wykorzystywany jest również Internet. To medium pozwala nam na zamieszczanie różnorodnych ogłoszeń z bezpośrednimi linkami do strony danego przedsiębiorstwa. Jest to więc dodatkowa forma reklamy dla firmy.

A jak kandydaci szukają pracy? Również wielotorowo. Bardzo pomocne są media, takie jak Internet i prasa. Znajduje się tam wiele ogłoszeń, na jakie pracownicy mogą odpowiadać. Jeśli zdecydujemy się na Internet, możemy dodatkowo tworzyć profile kandydatów na wielu stronach oraz filtrować ogłoszenia, aby oglądać tylko te, które są dla danej osoby interesujące. Wiele osób chętnie korzysta również z metody bezpośredniej, która pozwala na rozeznanie się w otoczeniu. Często zdarza się tak, że wśród naszych znajomych słyszał o wolnym stanowisku, na jakie moglibyśmy rekrutować. Dzięki wykorzystywaniu wielu kanałów w poszukiwaniu pracy, same poszukiwania mogą być bardziej efektywne i szybciej zakończyć się sukcesem.