Jakie uczelnie wyższe wiodą w rankingach?

Uczelnie WyższeWybór uczelni wyższej nie jest sprawą łatwą. Jak grzyby po deszczu wyrosły prywatne uczelnie wyższe, które walczą o studentów z uczelniami publicznymi.

Pomocą w dokonaniu wyboru mogą być rankingi corocznie publikowane w Internecie.

Wydawać by się mogło, że każda uczelnia powinna kształcić na takim samym poziomie dzięki ujednoliceniu jakości kształcenia. Zajmują się tym komisje akredytacyjne, które wdrażają wielostopniowy system nauczania, zwany potocznie systemem bolońskim. Faktycznie poziom uczelni zależy jednak od wielu czynników, więc nie zawsze jest on jednolity na różnych uczelniach.

Wiele osób zastanawiając się nad wyborem uczelni, musi podjąć decyzję, czy ma to być uczelnia wyższa publiczna czy też prywatna. Aby pomóc osobom, które zastanawiają się nad tym, przybliżymy dziś czołówki różnych typów uczelni. Przekonajmy się, czy na podium znajdziemy uczelnie prywatne czy tez jednak mimo wszystko dominują uczelnie publiczne.

Uczenie uniwersyteckie

Wśród uniwersytetów i niepublicznych uczelni akademickich o charakterze uniwersyteckim prym wiedzie Uniwersytet Jagielloński, plasujący się w ścisłej czołówce od kilku lat. Tuż za nim na drugim miejscu znajduje się Uniwersytet Warszawski, który w 2011 roku zajmował pierwszą lokatę. Na trzecim miejscu - niezmiennie od trzech lat - plasuje się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystkie trzy uniwersytety to placówki publiczne. Uczelnia prywatna, jaką jest Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, sklasyfikowana została dopiero na 18 miejscu.

Uczelnie techniczne

Z kolei wśród uczelni technicznych najlepsza jest Politechnika Warszawska, tuż za nią Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, która rok temu zajmowała pozycję trzecią. Z drugiego miejsca na trzecie spadła zaś Politechnika Wrocławska. Jedyną uczelnią niepubliczną na 26 pozycji jest Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

Uczelnie pedagogiczne

Jeśli myślisz o wyborze uczelni pedagogicznej, to w rankingu tychże pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, tuż za nim Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie. Na trzecim miejscu uplasowała się Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Studia medyczne

Osoby marzące o studiach medycznych powinny zapoznać się z ofertą Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, które uplasowało się na pierwszej pozycji rankingu uczelni medycznych. Tuż za nim Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a trzecią lokatę w tym roku zajmuje Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Publiczne uczelnie wyższe zajmują czołowe miejsca rankingów, zaś uczelnie prywatne - pozycje nieco niższe. Jak podkreśla zatem portal studiowac.pl wybierając uczelnię dla siebie warto kierować się nie tylko rankingami, lecz także tym, czy na konkretnej uczelni znajdziemy odpowiadającym nam kierunek. Ważna jest również lokalizacja, zwłaszcza jeśli pod uwagę bierzemy codzienne dojeżdżanie. Uczelnia powinna spełniać nasze oczekiwania, więc warto je sprecyzować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Źródło: www.studiowac.pl.