Kierunki na trudne czasy

InformatykaKierunki na trudne czasy - Informatyka

Maturzyści otrzymując wyniki swoich matur mają przed sobą najważniejszy okres w życiu, który będzie determinował całe ich dalsze losy - wybór kierunku studiów. Powinniśmy o nim już myśleć w drugiej klasie szkoły średniej, jednak większość odkłada to na koniec.

Czasy są brutalne i coraz bardziej eliminują ludzi którzy poszli na niezbyt przydatne dla gospodarki kierunki studiów (z reguły mówimy tu o kierunkach humanistycznych). Postęp technologiczny, rozwój szczególnie technicznych oraz finansowych branż naciska szczególnie na absolwentów kierunków technicznych, ścisłych oraz finansowych.

Najbardziej liczącym się dla maturzystów czynnikiem są przyszłe szanse na rynku pracy. Niestety rynek ten nie jest stały i za pięć lat koniunktura może zawsze się zmienić. Z pewnością nudzić się nie będą ludzie z kierunków zamawianych. Zostały one stworzone na bazie analiz 10-letnich, które ukazały jakie zawody będą niezbędne i szukane w najbliższych latach. Pójście na taki kierunek daje nam wachlarz pełnych możliwości (od stypendiów dla najlepszy kandydatów po zajęcia wyrównawcze z np. matematyki czy fizyki), jest to oczko w głowie wielu pracodawców. Popyt na kierunki techniczne jest z pewnością większy niż na pozostałe. Dają nam nie tylko wykształcenie teoretyczne ale też praktyczne poprzez wszelakie praktyki w danej dziedzinie czy ćwiczenia laboratoryjne.

Medycyna? Dalej jest uznawana za potrzebną, jednak ich ukończenie jest niezwykle trudne. Lekarze, weterynarze czy stomatolodzy wciąż będą w pragnieniach społeczeństwa, które coraz bardziej choruje i ma problemy ze zwierzakami.

Informatyka stanowi jeden z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców branż. Programiści, webmasterzy czy graficy na pewno znajdą pracę. Finansiści, bankowcy czy analitycy to kolejna grupa, która nie ma może aż tak dużego popytu, ale nadal są potrzebni, gdy sektor finansowy wciąż się rozwija, dochodzą nowe banki, podmioty, które zajmują się tego typu usługami.

Co z pozostałymi?

Niestety studenci po pedagogice, zarządzaniu czy historii, mają bardzo małe szanse na znalezienie pracy w swoim docelowym zawodzie, dlatego widzimy ten efekt w supermarketach czy magazynach. Jedynym dla nich ratunkiem może być przekwalifikowanie siebie, co w dzisiejszych czasach nie jest niedostępne.
Podsumowując, kierunek studiów bardzo wpłynie na nas i nasz start w pracy. Mamy nadzieję, że ten start będzie jak najbardziej udany.