Kim jest doradca zawodowy?

Doradca zawodowyKiedy stajemy na życiowym rozdrożu, doradca zawodowy pomoże nam podjąć decyzje co do dalszej kariery i podpowie, w jaki sposób zabrać się za poszukiwanie pracy. Dzięki skorzystaniu z profesjonalnego doradcy dowiesz się, jakie są naprawdę twoje mocne strony i jakie umiejętności powinieneś rozwijać, jak napisać CV, aby poszukiwanie pracy zakończyło się sukcesem w krótkim czasie oraz jakich stanowisk powinieneś szukać.

Doradca zawodowy najczęściej jest pedagogiem, psychologiem lub pracownikiem socjalnym po specjalistycznych studiach podyplomowych. Przedstawiciele tej profesji pracują w szkołach, poradniach i instytucjach takich jak centra kariery i urzędy pracy, a także prywatnych firm zajmujących się doradztwem i kojarzeniem przez oferty pracowników z pracodawcami. Skorzystać z takiej pomocy mogą zarówno uczniowie, którzy dopiero zastanawiają się, jaki profil przyszłej szkoły lub studiów wybrać, jak i osoby dorosłe w różnej sytuacji życiowej.

Żeby pomóc ci podjąć najlepszą decyzję, doradca zawodowy zapozna się przebiegiem twojej edukacji i ścieżki zawodowej. Będzie pytał o twoje umiejętności, zainteresowania, o to, w jakich sytuacjach czujesz się dobrze, a w jakich źle, o cechy charakteru i to, czy masz jakieś własne pomysły na przyszłość, a co nie podoba ci się w obecnym zawodzie. Może posłużyć się testami psychologicznymi.

Jego zadaniem jest zaplanowanie razem z tobą kierunku rozwoju kariery, który będzie pasował do twoich kompetencji, cech i zainteresowań i tego, jak przeprowadzić zmiany przy doświadczeniach, jakie masz. Może ci pomóc napisać profesjonalne CV, jak się przygotować do rozmów kwalifikacyjnych, podpowiedzieć efektywne sposoby na szukanie pracy. Jeżeli obecna praca ci nie odpowiada ze względu na wykonywane zadania, doradca zawodowy pomoże ci wybrać, jakie kursy i szkolenia lub studia zrobić, by znaleźć zawód, w którym będziesz się spełniać.