Komunikacja w świecie Internetu

KomunikacjaLudzie do komunikowania się, porozumiewania używają różnych środków.

Kiedyś były to wyłącznie listy, czekano na gońców z wiadomościami bardzo długo i przez to komunikacja nie była zbyt sprawna. Później wysyłano listy. To forma bardzo popularna, ale na odpowiedź trzeba czekać kilka dni. Jednak amatorzy pisania listów nie zrezygnowali z takiej możliwości.

Następnie powstawały sukcesywnie telegrafy i telefony. Rozmowy telefoniczne to sposób komunikacji bardzo popularny. Szybko można załatwić wszystkie sprawy, ale można tez porozmawiać z bliskimi.

Przekazywanie wiadomości stało się na pewno dużo łatwiejsze. Dzisiaj jest już to dziecinnie proste i wygodne. Istnieje bowiem Internet a w nim masa serwisów i programów, które umożliwiają nam darmową komunikację poprzez rozmowy, czasami także z możliwością zobaczenia drugiej osoby oraz poprzez pisanie wiadomości. Posługiwanie się takimi „ułatwieniami” na pewno jest bardzo wygodne. Jest ich wiele, więc możemy mieć problem z wybraniem dla siebie odpowiedniego.

Skype to to darmowy program, który umożliwia nam rozmowy z innymi osobami. Możemy naszego rozmówcę zobaczyć podczas takiego połączenia, ale musi posiadać on w komputerze kamerkę, która umożliwi przekaz obrazu. Z kolei jeśli nasz rozmówca chce ujrzeć nas, my musimy posiadać odpowiedni sprzęt. Możemy rozmawiać bez obaw przez długi czas, połączenia są bowiem darmowe. Co ciekawe w trakcie rozmowy można wysyłać do siebie wiadomości.

Innym komunikatorem jest Gadu-Gadu. Jego główne zadanie to przesyłanie informacji między dwoma osobami poprzez tekstowe wiadomości. Cechą charakterystyczną Gadu- Gadu jest wykorzystanie emotikon, które służą do obrazkowego przekazania stanu emocjonalnego rozmówcy. Ten komunikator umożliwia również nawiązywanie połączeń głosowych.

Dużą rolę jeszcze niedawno w komunikacji przez Internet odgrywały czaty. Jednak najczęściej uczęszcza się w nich aby poznać kogoś nowego. Można porozmawiać bez zobowiązań, bo kryje nas nick-imię albo pseudonim jaki przybieramy rejestrując się na czacie. Organizuje się tam różne grupy wiekowe i tematyczne, aby najlepiej wpasować się w otoczenie, z którym chcemy korespondować. Można pisać wiadomości na forum lub prywatnie.

Wszystkie wymienione serwisy i programy są bardzo popularne, jednak największym zainteresowaniem cieszą się dzisiaj portale społecznościowe, takie jak naszaklasa, twitter, czy facebook. Ich głównym zadaniem nie jest komunikacja, to tylko dodatkowy atut, można wysyłać smsy, na niektórych z takich portali można również urządzać wideo rozmowy. Główne zadanie to jednak możliwość zamieszczenia swoich zdjęć, zapisków, komentarzy i możliwość oglądania profili innych osób. Można podzielić się ze znajomymi wszystkim czym tylko chcemy.

Istnieją różne formy komunikacji w Internecie. Każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie: pisać wiadomości, rozmawiać z obrazem lub bez. Dodatkowo można być na bieżąco z wydarzeniami z życia znajomych. Różnorodność zachwyca a wachlarz możliwości jest ogromny.