Książka kontra e-book, kto wygra?

Książka czy e-book?W dobie komputerów i wszechstronnej cyfryzacji świata i stosunków międzyludzkich, trudno się dziwić, że coraz rzadziej sięga się po klasyczne książki w twardych okładkach. Księgarnie odchodzą do lamusa, coraz mniej osób można spotkać w bibliotekach. Nie oznacza to jednak tego, że społeczeństwo całkowicie zrezygnowało z czytania. Klasyczne wielostronicowe książki zastąpione zostały przez e-booki oraz elektroniczne czytniki.

Dlaczego tak się dzieje i czym to jest spowodowane?

Przede wszystkim, nastała nowa moda na minimalizm. W mieszkaniach rzadko można spotkać regały pełne książek, które mają swoją własną historię łączącą je z ich właścicielem. Minimalizm wdarł się nie tylko do stylu życia, ale także do jego wystroju. Nie można przyznać racji czytnikom elektronicznym, które potrafią pomieścić w sobie wiele, czasami ogromnych objętościowo, książek. Gdybyśmy mieli nosić ze sobą nawet kilka książek to, nie mając do dyspozycji samochodu, pewnie po niedługim czasie należałoby się skontaktować z kręgarzem. Dodatkową zaletą czytników są niewątpliwie podświetlane ekrany, które pozwalają nam czytać tekst nawet przy zgaszonym świetle, dawno po zapadnięciu zmroku. Wytrzymała bateria także działa na korzyść tego typu urządzeń, jednak warto zaznaczyć, że klasyczna książka nigdy nam się nie wyładuje, nawet po kilkuset godzinach pracy.

Mając jednak przy sobie czytnik z wgranymi e-bookami mamy praktycznie niezliczoną ilość możliwości i nieograniczony wybór jeśli chodzi o tytuły książek. W jednej chwili i w każdym miejscu możemy podjąć decyzję dotyczącą tego na co mamy aktualnie ochotę i jaki rodzaj tekstu chcielibyśmy przeczytać. W przypadku książek tradycyjnych również mamy taki wybór, jednak tylko wówczas, gdy siedzimy w bibliotece lub gdy stoimy przed regałem pełnym naszych ulubionych tytułów. Również czas zakupu działa na korzyść nowoczesnych sprzętów umożliwiających czytanie książek elektronicznych. Zakupiona w sieci książka jest praktycznie od razu dostępna w naszym czytniku, nie trzeba po nią iść do księgarni czy czekać aż dostarczy nam ją kurier.

Także koszty związane z kupnem tych dwóch rodzajów książek są zwykle niższe w przypadku książek, na które nie trzeba przeznaczać kilkuset stron wysokiej jakości papieru drukarskiego, co ponownie przemawia za wyższością książek dostępnych w formie e-booków. Nie da się natomiast pominąć faktu, którym jest unikalność, kruchość oraz przemijalność książek. Nie zna jej ten, kto choć raz w swoim życiu nie poczuł świeżo zadrukowanych stron lub wręcz przeciwnie, kto nie czuł zapachu książki, będącej starszą od nas samych, której dzieje są równie zawiłe co historie zapisane na jej kartach.

Niektóre książki były kiedyś tak cenne, że ich właściciele sklejali ich brzegi wieloma warstwami taśmy klejącej, by tylko zachować porządek stron i żadnej z nich nie zagubić. Książki tradycyjne mają w sobie jakąś magię, która pozwala cofnąć się w czasie do chwil, kiedy jakiś czytelnik po raz pierwszy wziął dany egzemplarz do rąk. Można zobaczyć, że pił wówczas czerwone wino lub sączył aromatyczną kawę, której krople przypadkiem znalazły się na jednej ze stron. Czasami można dojrzeć krople łez, które niechcący spadły na kartki. Czytając tradycyjną książkę nieraz można natknąć się na zaznaczony ołówkiem fragment. Dlaczego akurat ten? Co znaczył dla poprzedniego czytelnika, że został przez niego wyróżniony? Momentów, które wywołują w nas myśli tego rodzaju nie można uświadczyć w czasie korzystania z książek elektronicznych. Jeśli więc zależy nam na czasie i pieniądzach, warto rozważyć zakup czytnika elektronicznego. Jeśli natomiast potrzebujemy odrobiny magii i tajemnicy - poszukajmy jej w księgarni, tej prawdziwej - z drzwiami i oknami.