Kursy i szkolenia dla osób bezrobotnych

Kursy i szkolenia dla osób bezrobotnychSzkolenia dla osób bezrobotnych

Bezrobocie to jeden z największych problemów naszego społeczeństwa. Liczba osób bezrobotnych stale się powiększa, powodując tym samym problemy natury ekonomicznej, socjologicznej oraz psychologicznej.

Bezrobocie uruchamia cała machinę zmian, począwszy od trudności finansowych w rodzinie po negatywne zmiany w zachowaniu osoby bezrobotnej.

Obejmują one pogłębiające się uczucie bezradności, bezsensu życia oraz w efekcie sięganie po używki, co powoduje szerzenie się zjawiska patologii społecznych. Bezrobocie nie zawsze jednak zakłada sprawdzenie się tak ponurego scenariusza. Czasem jest momentem przełomowym, pokazującym, że najpewniej poczujemy się jako swój własny szef. Wiele osób dopiero po utracie pracy odważyło się na otwarcie własnego biznesu i rozwinięcie skrzydeł.

Jak jednak zdecydować się na ten krok bez pieniędzy i perspektywy ich szybkiego zarobienia?

Metodą na poradzenie sobie z brakiem gotówki jest wzięcie kredytu bankowego. Niestety, wiele osób bezrobotnych może mieć z tym problem, ponieważ dla instytucji bankowej osoba pozostająca bez pracy wydaje się mało wiarygodna. Warto więc spróbować swoich sił w staraniach o dotacje unijne. Jeśli mamy ciekawy i innowacyjny pomysł na biznes, być może Unia Europejska zechce sfinansować nasze działanie. Pozostawanie bez pracy to również dobry moment na zastanowienie się nad tym, czy to, co robiliśmy do tej pory na pewno nam odpowiada. Jeśli dojdziemy do wniosku, że jednak nie lub widzimy w branży jakąś bardziej wyspecjalizowaną dziedzinę dla siebie: stańmy się w niej ekspertami.

Drogą od osiągnięcia celu stają się kursy zawodowe i szkolenia dla bezrobotnych

To doskonała okazja do doszkalania się oraz zwiększania swoich kompetencji. Doskonałą opcją dla bezrobotnych są kursy językowe, pozwalające na naukę języka od podstaw lub kontynuowanie jej. Poza znajomością języka obcego, warto stawiać na rozwój osobisty. Można zdecydować się więc na szkolenia ogólne, kierowane praktycznie do każdego odbiorcy.

Są to innowacyjne kursy z zakresu kształtowania umiejętności, takich jak asertywność, komunikacja interpersonalna czy radzenie sobie ze stresem. Takie kompetencje okażą się przydatne bez względu na to, jakiej pracy się podejmiemy. Jeśli jednak mamy już sprecyzowaną drogę, wybierzmy szkolenie branżowe, pozwalające na zdobycie lub uaktualnienie wiedzy z danej dziedziny. Doskonałym pomysłem jest wybranie się na kurs księgowy, informatyczny, marketingowy czy szkolenie z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Kobiety chętnie decydują się na kursy ekonomiczne, pielęgniarskie czy związane z opieką nad dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi.

Wśród mężczyzn z kolei popularne są kursy spawalnicze oraz szkolenia na operatora wózka widłowego. Jeśli z kolei decydujemy się na założenie własnej firmy i chcemy zatrudnić pracowników, wybierzmy się na kurs dla kadry zarządzającej. Na takim szkoleniu dowiemy się jak efektywnie budować zespół, w jaki sposób nim zarządzać, delegować zadania oraz motywować personel do pracy. Szkolenia są wspaniałym sposobem na aktywizację osób bezrobotnych, również tych, który nie mają pomysłu na to, co zrobić ze swoim życiem zawodowym.

Być może ciekawy kurs okaże się dla nich drogowskazem i pokaże kierunek, w jakim powinni podążać.