Kursy komputerowe dla seniorów

Obecnie osoby w wieku emerytalnym coraz chętniej spędzają czas poza domem. Minęły już czasy, gdy jedynymi zajęciami emeryta były opieka nad wnukami i odwiedzanie lekarzy.

Współcześni emeryci stają się coraz bardziej aktywni, chętnie spotykają się ze znajomymi, zapisują się na uniwersytety trzeciego wieku i w miarę swoich możliwości uprawiają także sport.

Ich świadomość zdrowotna jest dużo wyższa niż kilkanaście lat temu. Właśnie, dlatego emeryci chętnie chodzą na spacery, wyjeżdżają na wycieczki, dbają o dietę i utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Emeryci po zaprzestaniu pracy zawodowej nie spoczywają na laurach tylko chcą dalej się rozwijać, aby nadążać za zmianami technologicznymi oraz ćwiczyć swój umysł, którego możliwości jak wiadomo spadają wraz z wiekiem.

W wielu ośrodkach szkoleniowych organizuje się kursy komputerowe dla osób starszych. Praktyka pokazuje, że na takie zajęcia bardzo chętnie uczęszczają liczni kursanci w wieku emerytalnym.

Komputer to urządzenie, które z pozoru wygląda na strasznie nieprzystępne i trudne do opanowania. Właśnie w ten sposób często myślą emeryci, którzy dotąd nie mieli zbyt wiele styczności z komputerami. Okazuje się jednak, że wystarczy przełamać pierwsze opory najlepiej pod okiem doświadczonego wykładowcy. Nauka obsługi komputera oraz poruszania się w przestrzeni internetowej naprawdę nie jest trudna, o czym szybko przekonują się seniorzy na kursach. Uczeni są oni tam najprostszych operacji, które mogą być przydatne w codziennym życiu. W programie jest więc obsługa plików tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych.

Kursanci uczą się pisania na komputerze, wykonywania prostych obliczeń, zapisywania plików oraz drukowania potrzebnych dokumentów. Jeśli chodzi o Internet to uczą się oni przede wszystkim poruszania się po stronach www, korzystania z wyszukiwarek, obsługi poczty elektronicznej i komunikatorów. Na kursach często przewidziana jest także nauka prostej obróbki zdjęć i filmów. Tego typu umiejętności niewątpliwe są bardzo przydatne i pozwalają seniorom na większą samodzielność i swobodę przy wyszukiwaniu informacji.