Kursy obsługi wózków widłowych - profesjonalne ośrodki szkoleniowe

Wózki widłoweW edukacji przyjęło się, że profesjonalizm i skuteczność uczenia są widoczne po procencie zdanych egzaminów. W przypadku kursów na wózki widłowe tak do końca nie jest. Często egzaminy nie są przeprowadzane do końca tak, jak powinny. Dlatego tak ważne jest zdobycie wiedzy i umiejętności na odpowiednio wysokim poziomie.

Profesjonalizm a wózki widłowe...

Firmy przeprowadzające kursy z zakresu obsługi wózków widłowych, z reguły oferują szybką wiedzę i jeszcze szybszy kurs. Co ciekawe - w efekcie zdawalność egzaminów wcale nie spada. Dlatego tak ważne jest, by kursy te były w pełni profesjonalne. Zwłaszcza, że statystycznie w ciągu roku aż 8 operatorów wózków widłowych ginie w trakcie pracy.

Wydłużony czas szkolenia

Przyjęło się, że najbardziej przyjazną dla szkoleniowców formą szkoleń są jak najkrótsze zajęcia. I choć jest to opcja wygodna, to jednak wcale nie należy ona do profesjonalnych.

Optymalny czas trwania takiego szkolenia to około 4-5 dni. Są firmy szkoleniowe, które prowadzą tak długie kursy. Co ważne - wydłużenie kursu do kilku dni wcale nie musi oznaczać, że będzie on zdecydowanie droższy. Na tym polega profesjonalizm firm szkoleniowych, że wydłużają one szkolenia nie po to, by zarobić, lecz po to, by zadbać o dobro kursantów i szkoleniowców.

Miejsce zamieszkania

Skoro mówimy o wydłużonym kursie na wózki widłowe, to powinniśmy również wziąć pod uwagę ofertę noclegową. Oczywiście nie chodzi o to, by nocować w przystosowanym do tego hotelu czy pensjonacie. Profesjonalne firmy szkoleniowe posiadają również swoje własne miejsca do spania. Co więcej - jeśli na szkoleniu są małżeństwa, w ofercie znajdują się również pokoje z łóżkami dwuosobowymi.

Określona liczba osób

Kurs na wózek widłowy powinien być przewidziany dla określonej liczby osób. Kursy dla 40-tu osób może i są zasadne ekonomicznie, ale z pewnością nie są nic warte od strony merytorycznej. Przyjęło się, że maksymalna liczba osób na takim kursie nie powinna przekraczać kilkunastu. Oczywiście wszystko zależne jest również od tego, jak wiele wózków widłowych mamy do dyspozycji.

Ktoś mógłby powiedzieć, że wszystko zależy od liczby dostępnych wózków. Również i to nie jest prawdą. Profesjonalne firmy szkolące operatorów wózków widłowych nie przekraczają wspomnianej liczby również w kontekście zajęć teoretycznych. Dlaczego? Ponieważ uczenie się w dużej grupie (nawet dotyczy to teorii) jest mniej efektowne, niż uczenie się w małych grupkach:

Indywidualny tok kształcenia

Pojęcie indywidualnego toku nauczania wydaje się trochę zbyt ogólne. Jednak często możemy je dostrzec, na przykład na ogłoszeniach dotyczących kursów na wózek widłowy. Co to oznacza?

Stwierdzenie to (z przełożeniem na praktykę rzecz jasna) oznacza, że mamy do czynienia z profesjonalną firmą szkoleniową. Można powiedzieć, że jej cechą jest dopasowanie własnego toku kształcenia do indywidualnych potrzeb każdego ze szkoleniowców. Oczywiście trzeba do tego czasu.

Indywidualny tok kształcenia doskonale sprawdza się w mniejszych grupach. Chodzi o to, by każdy uczestnik szkolenia miał możliwość wypowiedzenia się na dany temat.

Duża liczba wózków widłowych

Skoro mamy do czynienia z kursem na wózek widłowy, to nie ma co ukrywać - musimy też przeanalizować, jaką liczbą wózków (do nauki praktycznej) posiada dana szkoła bądź firma szkoleniowa.

Profesjonalna firma zajmująca się szkoleniem na wózki widłowe, posiada nieco więcej wózków, niż miejsca na danym kursie. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty - co jeśli któraś z maszyn ulegnie uszkodzeniu lub poważnej awarii? Kilka dodatkowych wózków sprawi, że niestraszne nam będą ewentualne awarie.

Oczywiście można by przeprowadzić szkolenie inaczej. Można by na kilkunastoosobową grupę wprowadzić zaledwie kilka wózków. Niestety, efekt takiego szkolenia byłby co najmniej mizerny. W praktyce, zamiast kilku godzin za kółkiem, spędzilibyśmy maksymalnie godzinę, co nie przełożyłby się na jakość szkolenia.

Jazdy dodatkowe

Czasem zdarza się, że konkretne osoby kształciły się w obsłudze wózków widłowych w mało profesjonalnych firmach szkoleniowych. Efekt? Pomimo posiadania "papierka" nie są one w stanie profesjonalnie obsłużyć tak skomplikowanego urządzenia jak wózek widłowy.

Dlatego profesjonalna firma szkoleniowa powinna przygotować dla takich osób ofertę jazd dodatkowych, które lepiej przygotowałyby te osoby do wykonywania danej pracy. Czasami wystarczy zainwestować sumarycznie niewielką kwotę, by na przyszłość uchronić się przed ewentualnym wypadkiem (w tym też śmiertelnym).