Nauczanie indywidualne czy w szkole

Nauczanie w szkoleOsoba niepełnosprawna jest to ktoś, kto z różnych przyczyn nie może normalnie funkcjonować w społeczeństwie, w różnych aspektach pojęcia funkcjonowania, może być to życie społeczne, rodzinne, polityczne, na normalnie funkcjonowanie mogą mu nie pozwalać bariery natury fizycznej lub upośledzenie umysłowe.

Niepełnosprawny wcale nie jest jednak gorszy niż zdrowy człowiek, po prostu musi w nieco inny sposób przystosować się do życia w społeczeństwie.

Osoby niepełnosprawne mają takie same prawa jak zdrowi, maja prawo do nauki i pracy. Edukacja osób niepełnosprawnych odbywa się jednakże na nieco innych zasadach.

Dzieci niepełnosprawne mogą uczyć się na trzy sposoby. Pierwszy z nich do nauka w szkole specjalnej, ale wiele osób odchodzi od tego pomysłu na rzecz nowoczesnych szkół integracyjnych. Poza tym możliwe jest również nauczanie indywidualne. W tym wypadku należy jednak zapewnić mu kontakt z rówieśnikami, na przykład na placu zabaw czy poprzez uczestniczenie w ciekawych zajęciach dodatkowych.

Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych często mają dość trudny dylemat, czy posłać dziecko do szkoły czy jednak postawić na nauczanie domowe.

Jeśli zdecydują się na szkołę, muszą jeszcze zdecydować się na jej typ i rodzaj. Może to być normalna, publiczna szkoła, ale wtedy muszą się liczyć z tym, że maluchowi może być tam trudniej. Odnalezienie się wśród zdrowych dzieci będzie dla niego sporym stresem.

Może lepiej postawić jednak na szkołę specjalną, która jest przystosowana do nauki dzieci niepełnosprawnych. Bardzo nowoczesnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest jednak szkoła integracyjna.

To optymalne rozwiązanie, jeśli nie wybieramy nauczenia domowego. Taki rodzaj edukacji również ma wiele zalet. To pomocne rozwiązanie, gdy dziecko nie jest w pełni samodzielne i miałoby problemy z odnalezieniem się wśród innych dzieci. Ponadto dziecko nie jest narażone na stres, jaki mogłoby przeżywać wśród innych dzieci. W tym wypadku powinniśmy jednak maluchowi zapewnić kontakt z innymi dziećmi, ale poza szkołą.