Podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzjiPodejmowanie decyzji zachodzi w każdym wieku oraz na każdym etapie życia każdego człowieka. Dzieci borykają się z podejmowaniem drobnych decyzji dotyczących chociażby tego w co będą się bawić lub w którą rękę wziąć widelec.

Często rodzice mają wpływ na wszystkie decyzje swoich pociech, ale nie zawsze na wszystkie. Dzieci bowiem w mgnieniu oka mogą zniknąć z pola widzenia nawet najbardziej troskliwego rodzica i zająć się właśnie podejmowaniem prostych decyzji, jak chociażby: zjeść czy nie zjeść cukierka znajdującego się akurat na stole.

Konsekwencje podejmowanych decyzji

Każdy moment życia zależy od tego jakie decyzje będziemy podejmować oraz jaką ścieżkę obierzemy w danym momencie. Jeśli na przykład będziemy jeść sporo tłustych potraw każdego dnia, zapewne nasza waga wzrośnie, lub gdy zakupimy w tym momencie drogą biżuterię nasz budżet zmaleje i być może nie starczy nam środków na koncie aby kupić później coś bardziej niezbędnego. Zatem analogicznie każda podjęta decyzja może być bardziej lub mniej trafna oraz przynieść określone korzyści lub straty, ale nie zawsze od razu zdajemy sobie z tego sprawę. Czasem jest już po fakcie i za późno. Warto więc przemyśleć parę razy niektóre obierane ścieżki.

Decyzje za innych?

Nie starajmy się też podejmować decyzji za innych, chyba że w grę wchodzą dzieci. Może to obrócić się przeciwko nam, stworzyć niepotrzebne spory, konflikty lub przysporzyć nam wrogów. Nic na siłę, bowiem każdy człowiek powinien najpierw sam się sparzyć aby potem wyciągnąć odpowiednie wnioski i zmienić swój szlak, tok myślenia. Warto jest dążyć do określonego celu, ale nie za wszelką cenę i o tym trzeba również pamiętać. Nie każda gra warta jest bowiem świeczki, ale z drugiej strony patrząc co nas nie zabije to nas wzmocni. Przemyślane, przemyślane i jeszcze raz podkreślę słowo przemyślane podejmowanie decyzji, jest to bardzo cenna sztuka, którą kształcimy niemal całe swoje życie. Pamiętajmy po upadku trzeba się podnieść.