Profesjonalne CV - Curriculum Vitae

Profesjonalne CVProfesjonalne CV - Curriculum Vitae

Życiorys czyli potocznie mówiąc CV to podstawowy dokument w momencie w, którym zaczynamy szukać pracy, od niego najczęściej pracodawca zaczyna selekcjonowanie swoich przyszłych pracowników.

Na podstawie tego dokumentu dokonuje wstępnej weryfikacji, pod kątem oczekiwanych umiejętności i kompetencji na dane stanowisko. Warto, zatem aby Twoje CV było przygotowane starannie i z głową.

Od czego trzeba zacząć?

Od pytania najważniejszego: Jaka jest rola CV? Po pierwsze: to dobre pierwsze wrażenie na temat kandydata, to wizytówka. Po drugie: opis i weryfikacja czy nadajesz się na dane stanowisko i czy posiadasz wymagane umiejętności/ kompetencje. Po trzecie: różne elementy w CV będą ważne w zależności, na jakie stanowisko aplikujesz. Nie wysyłaj masowo tego samego CV na wszystkie ogłoszenia.

Nie ma jednego dobrego wzoru CV warto wiedzieć, jakie są rodzaje takich dokumentów, aby wybrać dla siebie ten najbardziej odpowiedni. Najczęściej stosowane CV chronologiczne, czyli opisanie doświadczeń od najaktualniejszych danych. Należy wpisać ukończone szkoły, kursy, miejsca pracy itd. CV funkcjonalne wykorzystywane często przez specjalistów i osoby z dużym doświadczeniem w branży. Dlaczego? Ponieważ wpisy dotyczą pełnionych funkcji. Kolejno od ich wartości i znaczenia i tych które były najcenniejsze w karierze zawodowej. Najrzadziej stosowanych wzór, czyli Skill CV, czyli wpisy w dokumencie powinny skupiać się na konkretnych umiejętnościach.

Znając już trochę teorii: Co zatem musi znaleźć się w CV?

Obowiązkowo dane osobowe: imię nazwisko, adres, numer telefonu, mail. Wiele osób pisze o stanie cywilnym, ilości posiadanych dzieci, zupełnie niepotrzebnie! Takie informacje nie będą a przy najmniej nie powinny być istotne dla przyszłego pracodawcy! Poniżej można w kilku zdaniach opisać swój profil zawodowy te kilka zdań podsumowania pozwala rekruterowi na szybkie określenie Twojego profilu zawodowego, Twoich kluczowych umiejętności i planów na przyszłość.

Część najważniejsza to oczywiście doświadczenie zawodowe - wyeksponuj informacje o dotychczasowych doświadczeniach w pracy. Jeśli nie masz bogatego doświadczenia zawodowego wpisz inne doświadczenia: praca w kole naukowym, klubie sportowym, sekcji zainteresowań i innych. Każde doświadczenie jest ważne. Z biegiem czasu, nabywając nowe doświadczenia, bardziej cenne możesz eliminować te, które nie są kluczowymi. Cenna wskazówka dla uczących się przy rubryce "Wykształcenie", jeśli nadal się uczysz, pamiętaj, aby napisać, w jakim trybie studiujesz, zwłaszcza, jeśli jesteś studentem studiów zaocznych lub wieczorowych.

Jeśli poszukujesz pracy pracodawca nie będzie musiał dodatkowo tego weryfikować, a masz wtedy też pewność, że CV nie zostanie odrzucone ze względu np. na małą dyspozycyjność. Jeśli studiujesz w trybie dziennym podkreśl, że zajęcia nie będą kolidowały Ci z pracą. W tym miejscu pamiętaj, aby napisać, jaki tytuł uzyskałeś na studiach. Zazwyczaj już pod koniec życiorysu wpisujemy znajomość języków obcych, określ nie tylko język ale także na jakim poziomie go znasz. Możesz rozdzielić poziom komunikacji od języka pisanego.

Jeśli posiadasz certyfikat, napisz poziom tego certyfikatu, rekruter w jasny sposób będzie mógł dokładnie określić Twoją znajomość języka obcego. Zawsze też można wpisać posiadane umiejętności, które z Twojego punktu wiedzenia są istotne np. ukończone kursy lub szkolenia te które odnoszą się do stanowiska na które aplikujesz lub są wyjątkowe, na końcu możesz również wpisać zainteresowania i hobby, zwróć uwagę aby mówiły o czymś konkretnym. Jeśli piszesz o sporcie napisz jakim się interesujesz, czy biegasz w maratonach czy zdobywałeś medale w pływaniu może po prostu grasz w tenisa. Jeśli piszesz o książkach skup się na tym jaki gatunek, co czytałeś ostatnio - takie pytania zawsze mogą się pojawić na rozmowie jako wprowadzające i rozluźniające dla kandydata. Co jeszcze? Zawsze pamiętaj o wpisaniu klauzuli - zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Od strony graficznej pamiętaj aby podział treści był logiczny a CV musi być dokumentem czytelnym, schludnym.

Pytanie które się pojawia zawsze czy wklejać w CV zdjęcie? I tu nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Jak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. W każdym CV pojawiają się wątpliwości i pytania jak pisać o sprawach nazwijmy je trudnymi. Przykładowo: Jeśli mamy zbyt niskie wykształcenie. Co można zrobić? Rozwiązanie: skup się na części dotyczącej doświadczenia zawodowego, aby pokazać, że to ona jest Twoim atutem. Problem pojawiający się również często: zbyt wysokie kwalifikacje kandydata. Jeśli aplikujesz na stanowisko specjalisty a w karierze zawodowej byłeś na przykład kierownikiem, musisz dobrze uzasadnić dlaczego, dlaczego chcesz podjąć taka prace na niższym stanowisku. Rekruter może odrzucić Twoje dokumenty ze względu na zbyt wysokie kwalifikacje.

Bywają również sytuacje, w których ścieżka kariery zawodowej zmienia się dość diametralnie, życie jest nie przewidywalne zatem nie jest to rzadkość. Co wtedy można zrobić? Znowu wraca p prostu dobre uzasadnienie wyboru swojej przyszedłeś ścieżki zawodowej.

Jeśli masz gotowe już CV pamiętaj że obecnie większość dokumentów wysyłamy oczywiście elektronicznie. Wysyłanie aplikacji mailem jest wygodne ale również ma wiele pułapek po pierwsze opisz plik, który wysyłasz najprościej jak się da czyli: imię_nazwisko_CV. Nie wpisuj raczej przykładowo "CV wersja 2 Ania" to wszystko widać! Nie wygląda to profesjonalnie. Pamiętaj też o detalach takich jak: tytuł maila, adres mailowy jaki posiadasz, treść maila, załącznik.