Promowanie zdrowia i postaw prozdrowotnych

Promowanie zdrowia i postaw prozdrowotnychMawiają, że kiedy człowiek jest zdrowy, to i cała reszta się odnajdzie. Jak w każdym porzekadle - w tym również znajduje się jakaś cząstka prawdy. Jeżeli pogorszy się zdrowie, to często w następstwie tego nie można pójść do pracy, a tym samym zarabiać pieniędzy, nie można w pełni cieszyć się życiem, podróżować i ogólnie - robić wszystkiego, na co ma się tylko ochotę.

Można pokusić się o stwierdzenie, że w pewnym sensie wraz z utratą zdrowia, utracie podlega także część naszej wolności. Bardzo często choroba uzależnia nas od leków i regularnych godzin ich przyjmowania, wizyt u lekarza (oczywiście zanim się do niego dostaniemy, to wyczekujemy w długich kolejkach), a w przypadkach iście beznadziejnych od bólu i cierpienia. Jak temu wszystkiemu zapobiec? Na szczęście, kiedy zdecydujemy się na przykładanie większej uwagi do naszego zdrowia, to nie zostaniemy z tym sami.

Idąc ulicą możemy dostrzec reklamy, plakaty czy afisze, które będą zachęcały przechodniów do badania się, zdrowego odżywiania czy "przejścia" na zdrowy tryb życia. Działania tego typu w konsekwencji prowadzą do tego, że społeczeństwo staje się bardziej świadomym wagi problemu oraz zaczyna o siebie dbać. Oczywiście kampanie na rzecz zdrowia i uświadamiania obywateli nie ograniczają się tylko i wyłącznie do reklam, plakatów czy afiszy ulicznych. Za przykład pozytywnego oddziaływania reklamy z pewnością mogą posłużyć nowe opakowania papierosów, na których na plan pierwszy nie wysuwa się już - tak, jak dawniej - logo danej firmy, ale obrzydliwy obrazek, którego zadaniem jest informowanie palaczy o tym, do czego może zaprowadzić ich owy szkodliwy nałóg. Jeszcze dobitniej o sukcesie powyższego działania może świadczyć dyskusja, jaka się rozwinęła na ten temat. Dowodzi ona tego, że reklama spełniła swoją funkcję, że palacz z obrzydzeniem sięga po paczkę "z rakiem w środku".

Można powiedzieć, że obecne czasy to doba Internetu. Jakie skutki to za sobą niesie? A no takie, że ludzie w różnego typu postach, filmikach, zdjęciach wzajemnie motywują siebie do działania, udzielają sobie porad. Ponadto w ostatnim czasie namnożyło się sporo doradców w kwestii zdrowego odżywiania, treningów i ogólnie postaw prozdrowotnych. Na ogół są to osoby, które sporą część swojego życia poświęcają zagadnieniom związanym ze zdrowiem, a co za tym idzie: odżywianiem, treningami, nastawieniem do życia. Niekiedy można w tym wszystkim dostrzec swego rodzaju modę, afiszowanie się i kreowanie swojego "drugiego ja" ale to już temat na odrębny artykuł. Mimo wszystko musimy pamiętać, że nie można diametralnie zmieniać nawyków z dnia na dzień. Co nam da jeden intensywny trening po 10 latach bez ruchu - nie wliczając drogi, jaką codziennie trzeba pokonać, by dotrzeć do lodówki. Taka osoba raczej nie zmieni nic w swoim życiu, bo zbyt szybko się zniechęci w obliczu zakwasów, a może i nawet kontuzji. To samo dotyczy się też nagłych i drastycznych zmianach w żywieniu. Jak osoba, która dotychczas potrafiła jeść za dwóch, ma przejść z dnia na dzień na dietę 1000 kcal? Może i jest to możliwe, ale jaką cenę będzie musiała za to zapłacić?

Dlaczego promowanie postaw prozdrowotnych jest tak ważne? Jeżeli nie zadbamy o siebie, to nasze życie będzie pełnym trosk i problemów, ciężko będzie nam spełniać się w tym, co lubimy robić i rozwijać swoje pasje czy zainteresowania. Właśnie promowanie postaw nawołujących do dbania o zdrowie ma nam przypominać o następstwach grożących nam w wyniku niedbalstwa.