Rozwój edukacyjny na emeryturze

Rozwój edukacyjny na emeryturzePrzejście na emeryturę to dla każdej z osób diametralna zmiana. Co gorsza dla większości jest to szok, z którego ciężko samemu się otrząsnąć. W jednej chwili człowiek uświadamia sobie, że staje się mniej potrzebny, przytłacza go zbyt duża ilość wolnego czasu, czy zaczynają nękać go myśli o wejściu w końcowy etap życia i zbliżającej się śmierci.

Tak wcale nie powinno być. Przeprowadzane badania jasno wskazują, że polskie społeczeństwo się starzeje. Oznacza to, iż rodzi się coraz mniej dzieci, a odsetek ludzi starszych, na emeryturze jest coraz większy.

W związku z tym, aby nie asymilować emerytów, aby traktować ich na równi, bądź nawet wyżej z racji swojego doświadczenia również dla tej grupy społecznej przewiduje się wszelkiego rodzaju programy pozwalające na ciągłe doskonalenie się, bycie na bieżąco z wszelkimi nowinkami i odnajdywaniem się we współczesnym świecie.

Uniwersytety trzeciego wieku

Jakiś czas temu powstały, popularne obecnie uniwersytety trzeciego wieku. Są niemal w każdym mieście, a nawet przy niektórych ośrodkach gminy. Pozwalają w pożyteczny sposób zagospodarować czas, spotkać się wśród grona rówieśników, znajomych, czy poszerzyć wiedzę w interesującej dziedzinie, poszerzenie której wcześniej nie było czasu. Zajęcia są tak dobierane, aby każdy mógł znaleźć coś dal siebie i przede wszystkim miło spędzić czas.

Koła zainteresowań

Z myślą o osobach starszych powstają także koła zainteresowań. Zrzeszają one miłośników danego hobby, których łączy wspólna pasja. Oddawanie się jej wspólnie, w grupie sprawia, iż człowiek dostrzega akceptację i pomoc jakiej może udzielić.

Kursy wdrażające w nowe technologie

Dla osób bardziej ambitnych, chcących być na bieżąco organizowane są kursy językowe czy komputerowe, wdrażające w nowe technologie, dające możliwość obcowania z całym światem przez internet. Jak łatwo zauważyć wszystkie te formy programowe, dają nie tylko możliwość rozwoju, ale przede wszystkim pozwalają na pozostanie w pełni wartościowymi osobami, które nie zostają spychane na boczny tor. Ludzie ci odnajdując się między sobą, w łatwiejszy sposób odnajdą się w ciągle idącym na przód świecie. Pozostaną do końca osobami potrzebnymi, mającymi własne zdanie w wielu kwestiach.

Prognozy na najbliższe lata są dość jasne. Nasze społeczeństwo coraz bardziej się starzeje. Wydłuża się długość życia, a na świat przychodzi coraz mniej dzieci. Dlatego nie bez znaczenie jest dbanie o rozwój osób na emeryturze. Musimy zauważyć, iż ta grupa społeczna, stale się powiększająca odgrywa znaczącą rolę w poprawnym funkcjonowaniu naszego kraju. Chęć rozwoju widać u samych emerytów. Zmiana pozycji społecznej, spowolnienie tempa życia, czy odczucie braku potrzeby innym, potęguje chęć dalszego rozwoju, a w rezultacie odzyskanie dawnego statusu społecznego.