Samodzielna nauka języka od podstaw

Nauka samodzielnaW dobie wspólnoty europejskiej nauka języka angielskiego jest wręcz obowiązkiem. Przy postępującej globalizacji nieznajomość języka jest wielkim brakiem i prowadzi do wielu niepotrzebnych problemów i stresów np. przy zagranicznym wyjeździe, chociażby na wakacje. W szkołach edukacja językowa jest prowadzona już wśród dzieci od najmłodszych lat i jest to decyzja, której można tylko przyklasnąć. Młodsze dzieci mają większą zdolność nauki języka, szybciej przyswajają sobie zawiłości gramatyczne i akcent.

Niestety w wielu przypadkach poziom nauczania języka obcego w szkole pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji jedynym wyjściem są kursy językowe. Szkoły językowe reklamują się dosłownie wszędzie i znalezienie odpowiedniej nie jest żadnym problemem. W większości z nich poziom nauczania będzie zdecydowanie wyższy niż w szkole. Równie ważną kwestią jest fakt, że nauczyciele w szkołach patrzą na klasę całościowo (poza nielicznymi wyjątkami), natomiast szkoły językowe oferują kursy indywidualne bądź w bardzo małych grupach, które są lepiej dostosowane do zdolności uczniów i do ich tempa przyswajania wiedzy.

Normalną sytuacją jest fakt, że jedno dziecko uczy się szybciej a inne wolniej. Nauczyciel w szkole, nawet pomimo szczerych chęci, nie może poświęcić się dla danego ucznia i pomóc mu, ponieważ wtedy zaniedba innych. Indywidualny kursy językowe są w tej sytuacji rozwiązaniem najlepszym. Coraz więcej szkół oferuje również lekcje z dojazdem do klienta co jest świetnym rozwiązaniem np. dla rodziców nie mających czasu aby osobiście zawieźć swoje pociechy w konkretne miejsce.

Niestety z prywatną nauką języka obcego wiąże się konieczność uiszczenia opłat, które są dosyć wysokie. Warto jednak zastanowić się czy ten wydatek się w przyszłości nie zwróci co najmniej kilkukrotnie. Aby dostać się na dobre studia znajomość angielskiego jest konieczna. Również rozmowy kwalifikacyjne w wielu przypadkach są przeprowadzane w obcym języku. W pewnych sytuacjach oszczędzanie się po prostu nie opłaca. Podjęcie nauki języka jest jedną z takich sytuacji.

Podstawy języka - opanowanie samodzielne

Przy nauce języka nic nie zastąpi konwersacji z drugim człowiekiem. Niestety prawdą jest, że nauka języka obcego musi opierać się na konwersacji z drugą osobą, bo w końcu do tego ma nam ta wiedza też posłużyć. Jednakże bez znajomości słownictwa konwersacje na niewiele się zdadzą. Jak więc nauczyć się rozumieć język obcy? Zaczynając naukę języka zwykle uczymy się słówek takich jak mama, kot, drzewo, książka czy samochód. Zastanów się jednak jak często używasz w swoim ojczystym języku tych słów. Czy przypadkiem nie używasz częściej takich słów jak z, w, na, i, pod...? Oczywiście, że słowa typu mama i książka są potrzebne i nikt tego nie neguje. Ale na początku powinniśmy poznać słówka używane najczęściej. Świetnym sposobem nauki słownictwa jest poznanie listy najczęściej używanych słów. Listy takie mogą zawierać tysiąc pozycji lub więcej. Jednak lista, która liczy tysiąc pozycji jest już w zupełności wystarczająca.

Następnym krokiem jest ćwiczenie pozwanego słownictwa. Słownictwo z listy zapewni nam rozumienie większości tekstów. Na początku wyszukaj sobie kilka tekstów i poczytaj. Zaznacz słowa, których nie rozumiesz i naucz się ich. To będą kolejne słowa, które poznasz a jednocześnie poćwiczyć konstrukcje i słownictwo, które już znasz. Świetną zabawą będzie teraz dla ciebie słuchanie tekstów po angielsku. Dobra taktyka jest również słuchanie tych samych tekstów kilka razy. Na początku może być ciężko zrozumieć ale za 5 razem już większość będziesz rozumiał. Otocz się językiem. Niech twój świat będzie od teraz dwujęzyczny. Gdy idziesz ulicą, staraj się nazywać różne rzeczy po angielsku. Szkoła, dom, drzewo itd. Gdy zobaczysz coś czego nie umiesz nazwać, zapisz w notesie, a potem w domu sobie to przetłumacz i naucz się nowego słówka. Ćwicz kolejne słuchania i teksty czytane. Po pewnym czasie będziesz już tak obyty z językiem obcym, że będziesz gotowy zacząć konwersacje. Możesz zapisać się na zajęcia lub ćwiczyć ze znajomym. Jak widać nie ma potrzeby zapisywać się na kurs języka obcego od podstaw. Podstawy możesz opanować sam w domu, a pieniądze przeznaczyć na bardziej zaawansowany kurs.