Sposoby na skuteczną naukę

Efektywna naukaPodstawą szybkiego przyswajania wiedzy są odpowiednie metody nauki. Jedną z najważniejszych zasad jest niezostawianie niczego na ostatnią chwilę. Masz za tydzień kolokwium, egzamin? Zacznij uczyć się już dziś. Oszczędzisz sobie stresu i nie będziesz musiał zapamiętać wszystkiego naraz.

W zależności od tego jak duży masz materiał do opanowania zaplanuj sobie odpowiednio czas, tak aby codziennie uczyć się małego fragmentu np. po rozdziale. W ten sposób szybciej przyswoisz materiał i nie będzie to tak męczące jak zarywanie nocki dzień przed egzaminem.

Prowadź kalendarzyk, zapisuj w nim wszystkie ważne wydarzenia i terminy testów. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i będziesz mógł się dobrze przygotować. Możesz również rozpisać sobie jakimi zagadnieniami masz zamiar zajmować się danego dnia. Warto zapisywać sobie ile zadań zrobisz czy ile przeczytasz stron.

Przygotuj dom do nauki. Spędzasz dużo czasu w kuchni? Po co marnować czas w oczekiwaniu na zagotowanie się ziemniaków. Przyczep do szafki czy do lodówki słówka, definicje albo daty, które chcesz zapamiętać. Karteczkę możesz umieścić również w łazience (dobrze jest wykorzystać te pięć minut mycia zębów dziennie) lub przy telewizorze (kogo fascynują reklamy?). Pamiętaj, aby zmieniać je np. co tydzień. Najlepiej ustal sobie konkretny dzień, w którym układasz nowe zestawy do powieszenia.

Ucz się w pociągu, ucz się w kolejce. Często, kiedy na coś czekamy wyciągamy telefon i zaczynamy przeglądać facebook'a. Po co marnować czas na przeglądanie zdjęć kotów i czytanie kolejnego, nic nie wnoszącego wpisu? Zapisz sobie w notatkach słówka lub daty i ucz się ich. Możesz też poświęcić chwilę na ułożenie sobie jutrzejszego planu dnia. Jeśli czasu masz więcej, bo np. jedziesz pociągiem albo czekasz w długiej kolejce do specjalisty pamiętaj by zabrać ze sobą zaległą lekturę lub notatki.

Wysypiaj się. Łatwo powiedzieć, co? Jednak uwierz, że warto układać sobie plan dnia tak, żeby spać przynajmniej 7 godzin dziennie. Wyspany lepiej będziesz zapamiętywał informacje. Dodatkowo jeśli codziennie będziesz poświęcał czas na naukę, nie będziesz musiał na dzień przed egzaminem zarywać całej nocy. Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że zaspany i przemęczony nie popiszesz się wiedzą na teście.

Pij dużo wody. Zaraz pewnie zapytasz co to ma wspólnego z nauką? Otóż ma, i to dużo. Nawodniony organizm pracuje o wiele wydajniej. Powszechnie wiadomo, że jeśli odczuwasz pragnienie to już jesteś niewystarczająco nawodniony. Nie wolno do tego dopuszczać. Nienawodnienie powoduje m. in. ból głowy i obniża koncentrację. Warto więc mieć zawsze na biurku szklankę wody.

Polub naukę. Brzmi absurdalnie? Pomyśl o tym, że w ten sposób się samodoskonalisz. Edukacja sprawia, że poszerzasz horyzonty. Staraj się być ciekawy świata, nie ograniczaj się, ucz się interesujących Cię rzeczy. Czytaj z zaciekawieniem. Zmień swoje nastawienie - myśl o tym, że naprawdę CHCESZ się uczyć, a nie że MUSISZ. Dzięki temu przyswajanie wiedzy przychodzi z łatwością, niemalże mimochodem.