Studia: wybór miasta - Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań?

Studia w krakowieJakie studia wybrać? W jakim mieście studiować? Duży ośrodek akademicki, a może najbliższe miasto?

Jeżeli jesteś na tym etapie rozważań, to prawdopodobnie masz już za sobą wybór potencjalnego kierunku studiów. Wybierając miasto należy się poważnie zastanowić, ponieważ określamy tym samym swoje miejsce zamieszkania na kilka zbliżających się lat.

Zatem czym powinniśmy się kierować? Na pewno kierunkiem studiów i uczelnią, na której chcielibyśmy studiować. Powinien być to dla nas główny wyznacznik. Co jednak w przypadku, gdy nie zależy nam na konkretnej uczelni, a kierunek wykładany dostępny jest we wszystkich interesujących nas miastach?

Odległość od domu

Odległość jest ważnym czynnikiem. Jeżeli twierdzicie inaczej, to znaczy, że nie interesuje was strona finansowa studiowania. Studia w miejscu naszego zamieszkania lub w mieście nieznacznie od niego oddalonym, to przede wszystkim oszczędność. Duża odległość wiąże się przede wszystkim z utrudnionym powrotem do rodzinnej miejscowości. Nie będziemy mogli często wracać, ponieważ jest to zbyt kosztowne i czasochłonne. Z tego samego powodu ograniczona zostanie możliwość popularnego przywożenia na studia jedzenia, co sprawi, że nasze wydatki miesięczne wzrosną. Większe miasto, to też wyższe koszty utrzymania. Wybierając więc duży, oddalony ośrodek akademicki należy przede wszystkim zastanowić się, czy będzie nas na to stać. Nie można zapominać, że chodzi tu o perspektywę kilku lat.

Perspektywy

Z drugiej jednak strony, większe miasto, to większe możliwości. Jeżeli myślimy o pracy podczas studiów, to duży ośrodek może nam to zdecydowanie ułatwić. Nie chodzi tutaj jednak tylko o pracę, duże miasto, to lepsze perspektywy pod każdym względem. Może zaistnieć taka sytuacja, że po studiach zechcemy zostać w mieście, w którym studiowaliśmy. Lepsze perspektywy będą wtedy pomocne w rozwoju naszej kariery.

Oferta kulturowa i edukacyjna

Duże miasto, to także większe możliwości kulturalne i edukacyjne. Studenci mogą liczyć na sporą ofertę zniżek, dlatego warto wziąć to pod uwagę wybierając miasto. Dodatkowo, podczas studiów możemy zrobić różnorakie kursy i certyfikaty, chociażby językowe, które nie zawsze są dostępne we wszystkich miastach.

Decyzja

Wybór powinien być analizą naszych możliwości i ambicji. Jeżeli uważamy, że będziemy w stanie czegoś dokonać, jednocześnie mając możliwości, to warto spróbować. Jeśli jednak chcemy się po prostu wyrwać z miejsca zamieszkania i zaznać wolności, to należy się gruntowanie nad tym zastanowić.