Studia związane z nieruchomościami

Studia związane z nieruchomościamiAby pracować w branży związanej z obrotem nieruchomościami, należy skończyć odpowiednie studia, najlepiej kierunkowe.

Można również, jako absolwent na przykład zarządzania, wybrać się na kierunkowe studia podyplomowe. Wiele takich kierunków ma w swojej ofercie zarówno uniwersytet jak i wyższa szkoła prywatna. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to niezwykle przyszłościowa branża, dlatego na pracę w niej decyduje się coraz więcej osób.

Ukończenie kierunkowych studiów podyplomowych daje nam większe szanse na zdobycie licencji pośrednika. Celem takich studiów jest nie tylko wyposażenie słuchacza w wiedzę teoretyczną, ale również przygotowanie go do przyszłej pracy zawodowej od strony praktycznej. Na początku wykładowcy mają za zadanie zaznajomić studentów z problematyką pośrednictwa nieruchomościami i obowiązkami pośrednika. W programie znajdują się między innymi takie przedmioty, jak: podstawy prawa, prawo cywilne, gospodarka przestrzenna, prawo administracyjne, zamówienia publiczne czy ochrona danych osobowych.

Studenci uczą się również ekonomii, rachunkowości, finansów, zarządzania i administracji. Niezbędna jest także wiedza techniczna. Studenci mają w toku nauczania takie przedmioty, jak podstawy budownictwa, eksploatacja nieruchomości, technologie w nowoczesnym budownictwie i tym podobne. Ponadto, program studiów podyplomowych obejmuje także różnorodne zagadnienia związane z obrotem nieruchomościami, między innymi procedury, akty prawne, opłaty i podatki związane z obrotem nieruchomościami. Można również skorzystać z ciekawych seminariów, na przykład dotyczących rzeczoznawstwa.

Ważne jest również umiejscowienie w tych procesach pośrednika, wymienienie jego zadań i obowiązków oraz zapoznanie studentów z etyką zawodową pośrednika obrotu nieruchomościami. Po ukończeniu studiów każdy słuchacz musi odbyć praktykę zawodową, która zasadniczo trwa pół roku. Po ukończeniu takich studiów i zrobieniu praktyki, osoba ma prawo do ubiegania się o licencję pośrednika nieruchomościami, co jest niezbędne przy wykonywaniu tej profesji.