Terapia uzależnień komputerowych

Terapia uzależnień komputerowychChoć większość z nas traktuje go jako narzędzie pracy, dla wielu jest on wciągającą zabawką. Jeśli dodatkową jego atrakcją staje się Internet, ryzyko pojawienia się uzależnienia komputerowego znacznie wzrasta.

A że jest to poważny problem, najlepiej może świadczyć zaniepokojenie lekarzy oraz opracowane przez specjalistów terapie, mające służyć pomocą tym, którzy bez komputera i Internetu już żyć nie potrafią.

Szczególnie podatne na uzależnienie od komputera stają się dzieci - uzależnienie od gier komputerowych, którym komputer towarzyszy już od najmłodszych lat życia. Ma to swe pozytywne strony, m. in. w szkole, w której za pomocą materiałów multimedialnych można przeprowadzić ciekawe zajęcia. Jest jednak i pewien problem związany z wszechobecnością komputerów. Wielu młodych ludzi spędza przy nim zdecydowanie zbyt wiele czasu. Brak spotkać towarzyskich z rówieśnikami, brak ruchu na świeżym powietrzu oraz brak innych zainteresowań - wszystko to negatywnie może odbić się na dalszych losach dziecka zafascynowanego od najmłodszych lat wirtualnym światem. Choć komputer może być rewelacyjnym materiałem pomagającym w nauce, to jako zabawka nie jest on zalecany dzieciom i młodzieży. Wciąga, zaś uzależnienia komputerowe mogą tak samo utrudnić życie jak każdy inny nałóg. Zarówno dzieci, jak i dorośli, dla których komputer oraz Internet stały się całym światem, mogą skorzystać ze specjalistycznej pomocy.

Uzależnienie dzieci

W przypadku dzieci bardzo ważna jest kontrola rodziców zarówno nad tym, co dziecko robi przy komputerze, jak i kontrola ilości czasu, jaki poświęcany jest przez malucha na gry komputerowe oraz buszowanie po Internecie. W terapii uzależnień komputerowych u dzieci ważną rolę odgrywa rodzina. Jeśli rodzice potrafią rozmawiać z dzieckiem oraz zaoferować mu inne rozrywki ryzyko uzależnienia ich pociechy od komputera znaczenie maleje. Specjaliści podkreślają, że obecnie rozwijanie zainteresowań u dzieci - szczególnie tych pozakomputerowych - jest bardzo ważne.

Uzależnienie dorosłych

Dorośli również podatni są na uzależnienia, przy czym w ich przypadku najbardziej wciągający okazuje się Internet. Wielu nałogowych internautów wymaga pomocy ze strony specjalistów, zaś w ich leczeniu wykorzystywane są różne formy psychoterapii. Głównym jej celem jest nauczenie osoby dotkniętej takim problemem umiejętności racjonalnego korzystania z Internetu oraz kontrolowania czasu spędzanego każdego dnia w sieci. Ponieważ problem uzależnień komputerowych wśród dorosłych jest bardzo poważny, na całym świecie powstają coraz liczniejsze ośrodki pomocy oraz organizacje, w których można znaleźć niezbędne wsparcie.