Trendy edukacyjne w Polsce - studia, kursy zawodowe

StudiaTrendy edukacyjne w Polsce - studia, kursy zawodowe.

Ostatnie badania statystyczne pokazują, że Polacy znajdują się w europejskiej czołówce pod względem dużego odsetka osób posiadających wyższe wykształcenie.

W naszym kraju z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na podjęcie nauki na studiach wyższych.

Studia wyższe

Młodzi ludzie zwykle nie chcą szybko podejmować aktywności zawodowej, natomiast chętnie wybierają studia wyższe. Trend ten widoczny jest już od wielu lat i to właśnie z tego powodu kilkanaście lat temu masowo likwidowano szkoły zawodowe. Wynikało to głównie z faktu, że młodzi ludzie nie chcieli kształcić się pod kątem prac fizycznych, które są ciężkie do wykonywania, a w tamtych czasach dodatkowo były jeszcze nisko płatne. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej, bo dobry fachowiec na przykład tynkarz, glazurnik, operator wózka widłowego często zarabia więcej niż jego kolega wykonujący pracę umysłową.

Kursy zawodowe

Obecnie coraz więcej Polaków przywiązuje dużą wagę do zdobywania nowych umiejętności. Chętnie zapisujemy się na kursy językowe, by w razie konieczności wyjazdu za granicę lepiej radzić sobie w obcej rzeczywistości. Na brak chętnych nie narzekają także ośrodki, które prowadzą kursy zawodowe takie jak: szkoła fotografii, kurs pedagogiczny, nauka obsługi kas fiskalnych, kurs wizażu, kurs na operatora wózka widłowego czy kurs żurawi przeładunkowych HDS. Polacy w wolnym czasie chętnie zapisują się na zajęcia doszkalające, które leżą w kręgu ich zainteresowań. Kurs fotografii gromadzi więc zarówno osoby młode, które stawiają dopiero pierwsze kroki, jak i starszych, którzy z całą pewnością nie są amatorami. Również pracodawcy chętnie wysyłają swoje kadry na różnorodne dedykowane kursy dla firm.

Ośrodki doskonalenia zawodowego mają bardzo dobrze wyposażone sale szkoleniowe i doświadczonych instruktorów, którzy są w stanie profesjonalnie prowadzić zajęcia. Osoby, które mają więcej wolnego czasu i chcą zdobyć nowy zawód często wybierają szkoły policealne. Takie miejsce jak dobra szkoła policealna pozwala na zdobycie szerokiej wiedzy i potwierdzenie tego świadectwem ukończenia danej placówki.