Wyposażenie wózków widłowych

Dzięki wózkom widłowym można je segregować i przewozić prosto do samochodów pocztowych lub kurierskich. Mamy wtedy pewność, że w każdym aucie znajduje się odpowiednia ilość przesyłek. Wózek widłowy sprawia, że transport odbywa się o wiele szybciej i sprawniej. Człowiek z kolei przestaje być już narzędziem, a staje się operatorem. Sterując wózkiem ma kontrolę nad całym procesem.

Wyposażenie wózków widłowych

Jak wiadomo zimą następują skoki temperatur. Na dworze panuje wysoka wilgotność i śliskie nawierzchnie. Gdy dojdzie do tego wszystkiego ogromne obciążenie, to z pewnością jest to codzienne wyzwanie stojące przed wózkami widłowymi w wielu firmach. W takich warunkach na pewno nie sprosta sprzęt, który jest skonfigurowany w sposób standardowy. W firmach, w których warunki pracy bywają czasem ekstremalne, odpowiednie dopasowanie sprzętu do wymogów to najważniejsza kwestia. Sprzęt bowiem musi spełniać wszystkie wymogi w danej branży. Czasem jesteśmy narażeni na pracę w miejscach, gdzie sprzęt narażony jest na zmiany temperatur od minus trzydziestu stopni do plus piętnastu.

To jest główny i najważniejszy czynnik, który sprawia, że sprzęt tego typu musi być maksymalnie odporny na zmiany fizyczne związane z kondensowaniem wody. Obecnie w wózkach widłowych stosowany jest inny rodzaj oleju chłodniczego, który, dzięki mniejszej lepkości nie blokuje pod wpływem niskiej temperatury elementów hydraulicznych. Możemy spotkać także wózki, które wyposażone są w całe podzespoły wykonane specjalnie z myślą o trudnych warunkach. Dużym udogodnieniem tutaj jest na przykład ogrzewana kabina dla operatora, co na pewno uprzyjemnia warunki pracy w mrozie. W tego typu wózkach widłowych stosowana jest także stal nierdzewna, która zabezpiecza urządzenie przed działaniem soli oraz kwasów, które mogą wystąpić w związku z procesem produkcji w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego.

Wózek widłowy służy głównie do przewożenia ładunków i towarów, dlatego potrzebna jest odpowiednia przeciwwaga, najlepiej w postaci dodatkowego obciążenia wózka. Umieszcza się ją w tylnej części, aby wózek nie był przeciążony i nie przewrócił się. Ważnym elementem wózka są również widły, czyli stalowy uchwyt, który pozwala na chwytanie palet towarów. Poza tym, wózek ma również maszt, który jest zamontowany z przodu. To ponowy element, pozwalający na manewrowanie ładunkiem: jego podnoszenie, powolne pochylanie jak i opuszczanie na ziemię. Jest to praca wymagająca wiedzy i precyzji.

Opony do wózków widłowych

Opony wózków widłowych to jedne z najczęściej i najbardziej narażonych na wyczerpującą eksploatację elementów. Z tego też względu istotną kwestią jest ich właściwy dobór i montaż. Zacznijmy od tego, że najlepiej nabyć opony do wózków widłowych, które zaleca producent danego typu wózków. Jeśli pochodzą one od sprawdzonego i renomowanego dostawcy, to zawsze mamy większą pewność, że dłużej będą nam służyć. Poza tym niektórzy oferują również opony do wózków widłowych w wersji niebrudzącej. Niestety wymaga to dodatkowej opłaty.

Decydując się na wymianę opon należy pamiętać, że różnią się one między sobą rozmiarem i kształtem bieżnika. W dodatku możemy mieć do czynienia z oponami pneumatycznymi, superelastycznymi lub z opaskami superelastycznymi, które charakteryzują się antystatycznością i nie pozostawianiem śladów na podłodze. Istotnym czynnikiem jest również miejsce, w którym będą pracować dane opony do wózków widłowych. Profesjonalni doradcy na pewno polecą nam najlepsze rozwiązania uwzględniające również ten czynnik.

Kurs na wózki widłowe:

  • Warszawa,
  • Szczecin,
  • Poznań,
  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Gdańsk