Względy ekonomiczne

Dla dużej rzeszy absolwentów szkół średnich najistotniejsze w wyborze przyszłych studiów okazują się względy ekonomiczne.

Maturzyści nie zawsze posiadają konkretne marzenia odnoszące się do swej przyszłości na uczelni, dlatego też często w wyborze studiów pomagają im zestawienia przygotowane przez ekonomistów. Obrazują one, w jakich zawodach za kilka / kilkanaście lat będzie można znaleźć bezproblemowo zatrudnienie. Pokazują one również szacunkowe wynagrodzenia, jakie prawdopodobnie będzie można otrzymać pracując w wymienionych zawodach. Jeżeli mówimy o względach ekonomicznych, nie można jednocześnie pominąć warunków oraz kosztów samego studiowania.

Osoby, których nie stać na wynajęcie mieszkania w dużym mieście, gdzie zazwyczaj znajdują się najbardziej renomowane, cenione uniwersytety o wysokim prestiżu, decydują się na pogłębianie swej wiedzy w miasteczkach rodzinnych bądź mniejszych miastach, gdzie koszty utrzymania są o wiele niższe.

Z drugiej strony, niektórych do wielkich miast (Warszawa, Wrocław, Katowice), przyciąga możliwość znalezienia dodatkowej, dorywczej pracy, która ułatwia egzystencję studentowi.