Zjawiska paranormalne, parapsychologia - wiara czy nauka?

Zjawiska paranormalne, parapsychologiaZjawiska paranormalne, parapsychologia - wiara czy nauka?

W XXI wieku, w którym przyszło nam żyć nauka jest rozwinięta do tego stopnia, że mało kto wierzy w zjawiska paranormalne. Świat astralny stawia się na równi z bajkami dla dzieci, a duchy i demony na równi ze świętym Mikołajem. Ludzie odeszli od tradycji prąc ku nowemu światu bez legend i wierzeń.

A jednak nauka zwana parapsychologią nadal ma swoich zwolenników starających się kształcić właśnie w tym kierunku i próbujących zrozumieć to, co przez człowieka jest niezrozumiane. I tu pojawia się pytanie - czy parapsychologia to prawdziwa nauka czy też wytwór ludzi chcących wierzyć w coś co nie istnieje?

Zacznijmy od początku. Termin "parapsychologia" pochodzi z roku 1889 roku i został wprowadzony przez pana Dessoira. Miał on jednak na myśli coś innego niż zjawiska paranormalne. W sensie nadprzyrodzonym, terminu tego zaczęto używać dopiero w pierwszej połowie XX wieku.

Wtedy zaczęły się pierwsze eksperymenty związane z paranormalnymi bytami i umiejętnościami. W tamtych czasach powstały pierwsze zdjęcia duchów no i również pierwsze falsyfikaty tych zdjęć. Zaczęto również stosować technikę zwaną EVP, czyli mówiąc pokrótce, nagranie dźwiękowe manifestacji paranormalnego bytu lub rozmowy z tymże bytem. Wtedy także zauważono, że duchy w dziwny sposób oddziałują na urządzenia elektryczne. EVP to jedno, ale zapalające się i gasnące światła w domach uważanych za nawiedzone, dziwne głosy z radia a w późniejszych czasach również manifestacje z użyciem telewizora czy komputera to już zupełnie inna sprawa. Można powiedzieć, że duchy idą z duchem czasu.

Dla parapsychologii najlepszymi latami były lata 50 ubiegłego wieku, za sprawą małżeństwa Warrenów. Ed Warren i Lorraine Warren to para demonologów i badaczy zjawisk paranormalnych. Rozwikłali dziesiątki niewytłumaczalnych spraw i nawet kościół korzystał z ich pomocy. Pracowali nawet przy tak znanych sprawach: jak nawiedzony dom w Amityville czy też sprawa rodziny Perronów na temat której powstał film pt. "Obecność". Należy jednak zauważyć, że Warrenowie zajmowali się w większości manifestacjami demonów, nie duchów, a jest to ogromna różnica.

Czym według badaczy zjawisk paranormalnych różni się demon od ducha? Można by rzec, że duch to skumulowana energia zmarłej osoby. Niektórzy nazywają to świadomością, chodź nie jest to do końca dobre określenie. Demon natomiast to byt pochodzący ze świata astralnego, który stara się jak najbardziej uprzykrzyć życie osobie, do której się przyczepi - poprzez nękanie lub opętanie.

Bardzo często ludzie sami są sobie winni za przywołanie jakiegoś niespokojnego bytu. Bawienie się w wywoływanie duchów to jeden z wielu możliwości stania się ofiarą nawiedzenia. Seans spirytystyczny, czyli po prostu wywoływanie odbywa się najczęściej za pomocą tak zwanej tabliczki Ouija. Tabliczka zawiera pełny łaciński alfabet oraz słowa takiej jak "tak","nie" lub "żegnaj". Przyzwana istota porusza po literach za pomocą drewnianego trójkąta leżącego na tablicy. I w tym momencie dochodzimy do sedna niebezpieczeństwa całej zabawy - przyzwać można łatwo, gorzej z odesłaniem. Nie wiemy też, czy osoba którą przyzwaliśmy jest tą, za którą się podaje. Mogliśmy przyzwać również demona czy też jedną z wielu innych istot astralnych, o których istnieniu nie mamy nawet pojęcia. Możemy, oczywiście o ile w to wierzymy, bo podstawą takich zabaw jest silna wiara w to co się robi.

I tutaj dochodzimy do sedna całej sprawy. Wszystko co związane ze zjawiskami paranormalnymi, nie jest kwestią nauki tylko wiary. Nie ma fizycznej możliwości zbadania astralnego bytu. Nie możemy także potwierdzić istnienia ludzkiej duszy. Nie możemy złapać ducha do klatki, tak samo jak nie możemy złapać demona. Zdjęcie ducha lub nagranie EVP może być sfałszowane. Nawet gdy przekonamy się na własnej skórze, nie możemy być pewni, że zmysły nas nie zawodzą. Wszystko co widzimy, wszystkie dowody to kwestia tylko i wyłącznie wiary - i bardzo dobrze. Naukowcy zajmujący się fizyką czy chemią niech się właśnie tym zajmują, a osobom chcącym wierzyć pozostawmy parapsychologię. Kto wie, może kiedyś jednej z tych osób uda się doświadczalnie dowieść istnienia zjawisk paranormalnych i dzięki niej zaczniemy na poważnie brać pod uwagę istnienie duchów?