Żłobek

Żłobek, czyli miejsce dla tych, którzy nie umieją jeszcze mówić. Niektórzy do elementów naszego systemu szkolnictwa zaliczają także żłobki. Są to instytucje, w których najmłodsze dzieci, czyli te które nie mogą iść do przedszkola, gdyż nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia.

Rodzice decydują się na żłobek z różnych względów. Posyłają oni swoje dzieci do niego na przykład dlatego, że matka musi wrócić już do pracy, bo kończy się jej urlop macierzyński, a w domu nie ma nikogo, kto mógłby zająć się maleństwem.

Czasami matka zmuszona jest wrócić do pracy, bo inaczej pracodawca ją zwolni, a w dzisiejszych czasach jedna pensja to stanowczo za mało, by zapewnić godne życie całej rodzinie. Niekiedy także, żadna z dwóch babci nie może zająć się maleństwem, gdyż sama pracuje, albo jest schorowana, lub po prostu rodzice mieszkają samodzielnie z dala od teściów i dziadków.

Niania niestety jest jeszcze u nas zbytnim luksusem i nie każde młode małżeństwo może sobie na nią pozwolić, a poza tym, nigdy nie wiadomo czy niania we właściwy sposób zajmuje się naszym dzieckiem. Opieka w żłobkach jest profesjonalna i mogą ją pełnić jedynie wykwalifikowane i odpowiednio wykształcone osoby. Nie ma tam miejsca na przypadkowe osoby. Żłobek to w żadnym wypadku nie szkoła, a opiekunki to nie nauczyciele.